Reformierakond proovis torpedeerida pensionireformi aga ei leidnud liitlasi

Riigikogu istungisaal FOTO:Scanpix/LIIS TREIMANN

Reformierakond tegi kolmapäeval riigikogus ettepaneku peatada pensionikindlustuse seaduse muutmise teine lugemine. Paraku ei leidnud nad teiste erakondade toetust ja kokkuvõttes toetas seaduse muutmise teise lugemise peatamist 27 saadikut ning selle vastu hääletas 38 riigikogu saadikut.

“Reformierakonnal on algusest peale selge, et see eelnõu on üks südamest vigane eelnõu,” ütles fraktsiooni aseesimees Maris Lauri. Tema sõnul võidaksid praeguse eelnõuga need, kes lasknud endale maksta ümbrikupalka või töötamise asemel kodus olnud.

“Mina küll ei ole nõus neile ühisest rahakotist juurde andma. Inimesel peab olema vastutus, kui su enda tegevuse tõttu oled sa ühel hetkel kaotusseisus – näiteks pensionisuuruses -, siis see on olnud sinu enda valik,” ütles Lauri. Reformierakonnale pensionide solidaarsus eriti korda ei lähe.

Eelnõu järgi on vanaduspensioniiga 65 aastat, millele on lisatud 65-aastaste isikute eeldatava eluea muutus. Pensioni arvutatakse uue valemi järgi alates 2021. aastast. Need, kes on juba praegu pensionil ja tööl ei käi, saavad ka pärast 2021. aastat pensioni praeguse süsteemi järgi. Töötavatel vanaduspensionäridel lisandub uue valemi jõustudes pensionile staaži ja töötasu põhjal arvutatav ühendosa.

Sotsiaalministeerium esitas riigikogu komisjonile ettepaneku, mille kohaselt võetaks tulevikus pensioni arvutamise aluseks pooles ulatuses staaž ja pooles ulatuses töötasu. Selline mudel peaks säilitama solidaarsust, kuid motiveerima ka maksma võimalikult kõrget sotsiaalmaksu.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga