Novembris andis kultuuriminister Tõnis Lukas Riigikogu liikmetele ülevaate Eesti spordipoliitikast. Selles ülevaates oli nii mõndagi, mille üle uhkust tunda, kuid paraku ilmnesid ka mõned kitsaskohad, mis vajavad tõsist pingutust.
Me teame, et Eesti lapsed ja noored ei liigu piisavalt. Ometigi kujunevad just noores eas välja meie liikumisharjumused edasiseks eluks. Aktiivne ja tervislik eluviis on aga see, mis aitab tagada vanemas eas hea tervise ja seega ka parema elukvaliteedi.
Seetõttu tunnen heameelt selle üle, et meil on üle Eesti mitmeid algatusi, mis tervislikke eluviise propageerivad. Üks sellistest edulugudest on projekt Liikuma Kutsuv Kool, millega on tänaseks liitunud ligikaudu 80 kooli üle Eesti. Sisuliselt on selle projekti idee lihtne – tuua iga lapse koolipäeva piisavalt kehalist aktiivsust, kas siis tunnis või vahetunnis.
Aktiivsete kogukondade, erinevate toetuste ja kaasaegse sporditaristuga oleme jõudnud ka selleni, et sportimisvõimaluste kättesaadavus on viimastel aastatel märkimisväärselt paranenud. Viimase 15 aasta jooksul on Eesti noorte harrastussportlaste osakaal peaaegu kahekordistunud ning möödunud aastal ületas see 50% piiri. Paraku peame endale tunnistama, et sarnaselt paljude teiste valdkondadega, torkavad ka sportimisvõimaluste osas silma suured regionaalsed erinevused. Me ei ole suutnud tagada hajaasustusega piirkondade noortele suurlinnade noortega võrdväärseid võimalusi ning see on üks valdkondadest, kus me peame tõsiselt pingutama.
Üks konkreetne näide sellest pingutusest on tänase koalitsiooni poolt algatatud jalgpallihallide pilootprojekt, mille käigus rajatakse mitmesse Eesti omavalitsusse multifunktsionaalsed sisehallid sportimisvõimaluste parandamiseks. Lisaks võiks esile tõsta ka regionaalsete tervisepordikeskuste rajamise igas maakonnas järgmise kahe aasta jooksul. Selle raames toetatakse 24 tervisespordikeskust üle Eesti. Meil on veel pikk tee minna, et luua sportimisvõimalused kõigile soovijatele, kuid nii eelmised kui ka praegune valitsus pingutab selle nimel aktiivselt.
Enda isikliku kogemuse tõttu ei saa ma rõhutamast jätta ka eeskujude olulisust meie noortele. Eeskujud on olulised. Minevikus teame seda meie suusatajate edust ning tänased vägiteod odaviskes ja rallimaailmas on vaat, et veelgi muljetavaldavamad. Eesti tippsportlaste saavutused ja positiivsed eeskujud on need, mis aitavad kujundada kümnete tuhandete inimeste hoiakuid ja suhtumist sporti.
Tuleval aastal panustab Kultuuriministeerium täiendavad 3 miljonit eurot Team Estoniasse. Team Estonia eesmärk on edendada Eesti olümpia- ja tippsporti ning pakkuda meie tippsportlastele vajalikku tuge ja teadmisi, et tihedas rahvusvahelises konkurentsis edu saavutada. Kui meie sportlased on edukad rahvusvahelisel areenil, toob see endaga kaasa ka noorte huvi kasvu spordi vastu. Eeskujud on olulised ja riigi ülesanne on positiivsed eeskujusid soosida. 3 miljonit võib esialgu tunduda väikese summana, kuid see on esimene samm pikal teekonnal. Eesti on väike riik ning selleks, et meie rahvas oleks terve ja rahvusvaheliselt tuntud, on vaja tagada head tingimused ja võimalused kõigile neile, kes seda soovivad.