Rahvastikuminister Riina Solman Lätis: Eesti plaanib luua tagasirändeagentuuri

Rahvastikuminister Riina Solman. Foto: Erik Prozes, Postimees

Reedel, 23. augustil tegi rahvastikuminister Riina Solman visiidi Riiasse. Kohtumisel Läti kolleegidega ütles Solman, et Eesti valitsus on sarnaselt Lätiga seadnud eesmärgiks tagasirändeagentuuri loomise.

Kohtumisel Läti valitsuse demograafianõunik hr Imants Parādnieksiga tutvus rahvastikuminister Riina Solman Läti kogemusega demograafiliste protsesside jälgimisel ja suunamisel. „Alustasime 30 aastat tagasi Nõukogude okupatsioonist vabanedes Lätiga sarnaselt stardiplatvormilt ja seetõttu on ka meie demograafilistes protsessides palju sarnast,” ütles Solman, kes rõhutas, et kuigi Eesti ja Läti olukorrad pole üks-ühele võrreldavad, on põhiprobleemid – väljaränne ja madal sündimus – samad. „Tark on teha koostööd ja õppida nii naabrite edusammudest kui vigadest,” lisas Solman.

Kohtumisel arutati ka perepoliitika küsimusi – lapsetoetuste- ja maksusoodustuste süsteemi, samuti lastega peredele suunatud eluasemepoliitikat, lasterikkuse väärtustamist aga ka üksikvanematele suunatud elatisabi süsteemi korraldust. „Lätlastele avaldas muljet Eesti edulugu seoses lasterikka pere toetusega, mis suurendas kolmandate laste sünde ligi veerandi võrra. Samuti on Läti kolleegide sõnul on Eesti neile eeskujuks perepoliitika valdkonnas ning varasemat koostööd soovitakse jätkata.

Kohtumisel käsitleti ka rändepoliitikat. „Eestis on tänaseks toimunud rändepööre ning juba neli aastat järjest on Eestisse saabujaid rohkem kui lahkujaid, sealhulgas Eesti kodanike hulgas. Lätis seda toimunud pole. Viimase kaheksa aasta jooksul on Läti rahvaarv vähenenud väljarände tõttu enam kui saja tuhande inimese võrra. Selle trendi murdmiseks on loodud regionaalne võrgustik, mille kaudu võetakse ühendust antud piirkonnast välismaale siirdunud peredega ja pakutakse võimalusi tagasipöördumiseks. Võrgustiku loomiseks kulus 0,5 miljonit eurot, kuid see on seda väärt olnud,“ ütles Solman.

Rahvastikuministri sõnul tuleks kaaluda lätlaste eeskujul sarnast lähenemisviisi ka Eestis. „Valitsuse tegevusprogrammis on eesmärgiks seatud eestlaste tagasirändeagentuuri loomine, mille loomisel saame loodetavasti naabrite head eeskuju rakendada,“ lisas Solman.

Solman kohtus Läti valitsuse demograafianõuniku ja sotsiaalkaitseministriga ning esineb ettekandega Globaalse Eesti programmist Eesti Kultuuriseltside Ühenduse suvekoolis. Samuti osales Solman pärgade asetamisel Läti Vabadussambale MRP aastapäeva tähistamiseks. Rahvastikuministrit saadavad visiidil Siseministeeriumi rahvastiku- ja perepoliitika osakonna juhataja Lea Danilson-Järg ning Euroopa Liidu ja välissuhete osakonna juhataja Triin Toompuu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga