Riigikogu Isamaa fraktsiooni liikmed Urmas Reinsalu, Sven Sester ja Mihhail Lotman rõhutavad, et Lukašenka režiimi läbiviidud inimrööv ja lennukikaaperdamine peab saama vastulöögi ning Eesti peab Ida-Euroopast valitud julgeolekunõukogu liikmena teema erakorraliselt tõstatama julgeolekunõukogus.
Valgevene võimud vahistasid 23. mail Minski lennuväljal võimukriitilise ajakirjaniku Raman Pratasevitši, kes asus Ryanairi lennukis, mis maandus Minskis valeks osutunud pommiähvarduse tõttu. Pärast ajakirjaniku vahistamist jõudis lennuk pühapäeva õhtul ülejäänud reisijatega Vilniusesse.
Sven Sesteri sõnul on Lukašenka režiim taaskord vilistanud rahvusvahelisele õigusele ja ajakirjandusvabadusele ning on äärmuslike meetmetega asunud represseerima riigis opositsioonihääli. „Lukašenka tegevused näitavad selgelt, et tema režiim on ebastabiilne ning rahvusvaheline kogukond peab jätkama survet selle nimel, et valgevenelased saaksid liikuda vaba ja demokraatliku ühiskonnakorralduse poole.“
Vaba ajakirjandus on Sesteri sõnul väärtus, mida tuleb hoida ja kaitsta. „Arvan, et täna ei ole muud valikut, kui Valgevene õhuruum tsiviillennundusele sulgeda. Seda on vaja selleks, et tagada kõigi lennureisijate turvalisus olukorras, kus Lukašenka käitumine on ettearvamatu ja ohtlik. Sunnitud maandumine ja Valgevene võimude poolt läbi viidud inimrööv ei anna muud valikut, kui kehtestada piirangud Valgevene lendudele,“ sedastab Sester.
Mihhail Lotmani hinnangul on Lukašenka ebaseaduslik režiim toime pannud rahvusvahelises mastaabis kuriteo, seades ohtu kümnete Ateena-Vilniuse lennu reisijate elud. „Ajakirjaniku ebaseaduslikuks arreteerimiseks tehti valeteade lõhkeainete kohta lennuki pardal (mis on juba kuritegu) ning hirmutamiseks saadeti lendu Valgevene õhujõudude hävitaja MiG 29. Valgevene ametlike allikate teatel tehti kõik need toimingud Valgevene ebaseadusliku presidendi otsesel korraldusel ja kontrolli all. Asi pole enam sõna- ja ajakirjandusvabaduse rikkumises, vaid õhupiraatluses,“ rõhutab Lotman ning lisab, et Valgevene õhuruumi ei saa enam pidada rahvusvahelistele lennufirmadele ohutuks.
„Sanktsioone tuleks rakendada ka Valgevene lennuettevõtete, eeskätt Belavia suhtes, mis tuleks vähemalt rahvusvahelisest Codeshare lepingust välja jätta. Samuti tekitab küsimusi Ryanairi tegevus, mis vastutab ka Raman Protasevitši saatuse eest,“ märgib Lotman.
Riigikogu Valgevene poliitvangide ja demokraatia toetusrühm esitab Eesti välisministeeriumile avalduse vastavate algatustega esinemiseks ning ÜRO Julgeolekunõukogus selle küsimuse tõstatamiseks.
Urmas Reinsalu sõnul tuleb algatada ka Euroopa Liidu erakorralise välisasjade nõukogu kokkukutsumine ning panna seal koos samameelsete riikidega lauale vastusammude pakett. „Diktaator on oma ülbuses asunud hoopis vasturünnakule, ta tuleb panna kallilt maksma inimröövi ja lennukikaaperdamise eest,“ rõhutab Reinsalu, kelle hinnangul on tegemist riiklikult mahitatud terroriga.
Väliskomisjonide esimehed mõistavad hukka vägivallaähvardused tsiviillennuki vastu
Eesti, Läti, Leedu, Tšehhi, Saksamaa, Poola, Ameerika Ühendriikide, Iirimaa ja Ühendkuningriigi parlamentide väliskomisjonide esimehed kutsuvad ühisavalduses viivitamatult ja tingimusteta vabastama Raman Pratasevitši ja kõik teised poliitivangid ning kehtestama sanktsioone Lukašenka režiimile.
„Meie kui oma riikide parlamentide väliskomisjonide esimehed mõistame sõnaselgelt hukka vägivallaähvardused Valgevene õhuruumis lennanud tsiviillennuki vastu. Hävituslennukite kasutamine Ryanairi tsiviillennu kinnipidamiseks kujutab endast piraatlust marsruudil kahe NATO ja EL-i liikmesriigi vahel. See vastutustundetu tegu seadis reisijad ja meeskonna suurde ohtu. See on meeldetuletuseks, et Minskis end välja kuulutanud valitsus on ebaseaduslik.
Kutsume Rahvusvahelist Tsiviillennunduse Organisatsiooni (ICAO) viivitamatult uurima seda riikidevahelise vaba transiidi ilmselget rikkumist ja lennukile ohu tekitamist.
Kuni ICAO raporti valmimiseni kutsume peatama Valgevene liikmelisuse organisatsioonis ja keelama kõik ülelennud Valgevenest, sealhulgas riiki sisenevad ja sealt väljuvad lennud. On selge, et Minski praegune valitus ei austa meie kodanike turvalisust ja seda ei saa usaldada kaitsma nende õigusi. Selline riigipoolne terror ja inimrööv ohustab kõiki, kes reisivad Euroopas ja kaugemal. Sel ei tohi lasta püsida.
Me kutsume NATO ja Euroopa Liidu liikmesriike kehtestama sanktsioone Lukašenka režiimile ja peatama selle võimalused kasutada Interpoli ja teisi rahvusvahelisi organisatsioone edasiste rünnakute läbiviimiseks Euroopa demokraatia vastu. Me kutsume üles korraldama vabu valimisi Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni järelevalve all. Me kutsume üles viivitamatult ja tingimusteta vabastama Raman Pratasevitši ja kõik teised poliitvangid.
Türannial pole kohta Valgevenes ega Euroopas. See ähvardab lisaks oma kodanikele ka miljoneid teisi ümber maailma.“