Eesti perepoliitika alustalaks on olnud vabadus ise otsustada, millal peret luua ja lapsi saada ning kuidas pereelu ja karjääri ühildada. Riigi ülesanne pole otsustusprotsessi sekkuda, vaid eemaldada teelt tõkked, mis panevad lapse saamist edasi lükkama, kirjutab Isamaa Perede Ühenduse juht Gerli Lehe.
Vajame riigiülest sündimust toetavat perepoliitika pikaajalist visiooni, et luua peresõbralik keskkond, mis soodustab perede otsust laste saamise ja kasvatamise kasuks. Visiooni eesmärk oleks tagada peredele parimad võimalikud tingimused laste kasvatamiseks, ilma et see piiraks vanemate karjäärivõimalusi.
Sihid sündimust toetavas perepoliitikas:
Lapsevanemate toetamine sh kodulähedased teenused: perepoliitika peaks sisaldama erinevaid toetusmeetmeid lapsevanematele, sh indekseeritud hüvitisi. Äärmiselt oluline on teenuste kodulähedane kättesaadavus: vanemlusprogrammid, lasteaiad, koolid, huviringid, tervisekeskused jt.
Töö- ja pereelu tasakaalu edendamine: perepoliitika peaks soodustama töö- ja pereelu tasakaalu läbi lahenduste, mis võimaldavad laste kasvatamist ja karjääri ühildada. See võib hõlmata paindlikke tööaja korraldusi, võimalusi kaugtööks, lapsehoiuvõimaluste laiendamist, mis aitavad vanematel olla aktiivsed nii peres kui ka tööl.
Võrdsete võimaluste tagamine: Sündimust toetav perepoliitika peaks tagama võrdsed võimalused kõigile peredele. Meetmed peavad toetama nii puuetega laste vanemaid, üksikvanemaid, kui ka lasterikkaid peresid, mis võimaldavad peredel juurdepääsu võrdsetele võimalustele hariduses, tööturul ja teistes ühiskonna valdkondades.