Valitsus arutas 13. aprillil peetud kabinetinõupidamisel COVID-19 piirangute järk-järgulist leevendamist ja naaseb selle arutelu juurde järgmisel nädalal. Nakatumise langustrendi jätkudes, on prioriteet avada koolides osaliselt kontaktõpe ja leevendada samm-sammult piiranguid välitingimustes sportimisele, treenimisele, huviharidusele.
Ka Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutas 12. aprillil toimunud istungil peaminister Kaja Kallase ning tervise- ja tööminister Tanel Kiigega piirangutest väljumise plaani, kuid siis ei soostunud peaminister valitsus plaani lähemalt tutvustada.
Mäletatavasti vastas valitsusjuht Kaja Kallas Riigikogu erikomisjoni esimehe Urmas Reinsalu (Isamaa) küsimusele, kas valitsusel on väljatöötamisel konkreetne piirangutest väljumise plaan, et indikaatorid erinevate ohutasemete juurde on olemas. Küll aga peab neid numbreid teadusnõukojaga veel täpsustama. „See, mis puudutab piirangute leevendamise kava, see on arutluse all. Iga kahe nädala tagant me neid arutame. Ma ei jagaks neid enne, kui me oleme need kinnitanud. Senikaua on need mustandid,“ ei soovinud Kallas aga plaane lähemalt tutvustada.
Küll kinnitas Kallas, et piiranguid hakatakse leevendama samamoodi samm-sammult, nagu need kehtestati. “Ei lähe kõik korraga lahti, vaid vastavalt sellel, kuidas piirangud peale pandi, samm-sammult. Me ei tee koole lahti täies ulatuses, vaid sellel tasemel, mis enne sulgemist oli. Näiteks muuseumide puhul saame piiranguid leevendada, aga ei tee täies ulatuses lahti. Leevendamise kava on astmetega seotud ja peaks olema tuleviku mõttes seotud valge raamatu tabeliga, et igaüks teab, kuidas käituda,” lausus Kallas.
Valitsusjuhi Kaja Kallase tänane sõnum on, et piiranguid ei taheta hoida päevagi kauem kui vaja, aga nende leevendamiseks on vaja kindel olla, et nakatumisnäitajate langus on püsiv. Praegune nakatumise tase on tema sõnul tegelikult võrreldav veebruari keskpaigaga, kus olukord läks raskeks ja hakati piiranguid karmistama.
Ühtlasi viidati valitsuse kabinetiistungil, lähenevale koolivaheajale (19.- 25. aprill), kus tuleb arvestada reisimisega seotud riskidega. Haridus- ja teadusministri Liina Kersna äramärkimisel on väga halb mõte minna praegu perega reisima, sest sel juhul peab arvestama kümnepäevase eneseisolatsiooniga. Kui aga koroonaviirusesse nakatumise langustrend jätkub, siis loodetakse vähemalt väikesed koolilapsed lubada pärast koolivaheaega kontaktõppele.