Urmas Reinsalu postitas täna sotsiaalmeedias seitsmest punktist koosneva ülevaatliku kokkuvõtte olukorrast viiruserindel, mida alljärgnevalt jagame.
1. Piirangud on toiminud. Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professori Irja Lutsari
eile tutvustatud analüüsi järgi oleks piiranguteta olnud umbes kümme korda rohkem uusi registreeritud viirusekandjaid.
2. Avalikus ruumis on näokatte kandmine mõistlik, selline oli professor Lutsari hinnang. See takistab piiskade levikut. Tähtis on silmas pidada näokatte desinfitseerimise vajadust korduvkasutamisel. Tavaline näokate ei kaitse sama hästi kui meditsiiniline kaitsemask, kuid kaitseb rohkem kui katmata nägu.
3. Praegu on viirus pealetungifaasis, peame reeglitest kinni pidama, sel pingutusel on olnud edu ja me oleme juba säästnud inimeste elusid.
4.Rahvusvahelise reisitranspordi võimalused ahenevad veelgi ja võivad jääda sisuliselt surnud seisu kuudeks.
5. Otsustasime valitsuskomisjonis eile asuda ette valmistama paralleelselt viiruse tõusuga võitlemisega järgmist strateegiat ehk väljumisstrateegiat eriolukorrast. Selleks on tähtis teha koostööd piirkonna riikidega, saada ulatuslik info viiruse tegelikust levikust ning ohuhinnangule vastavalt analüüsida kuidas seda etapiviisiliselt teha nii, et viiruse kasvu allasurumise saavutamise järel mingite piirangute sektorite kaupa leevendamine ei soodustaks viiruse uut lainet. Täna on aus tõdeda, et see väljumisstrateegia ei saa olema kiire ja minu hinnangul on see etapiviisiline. Praegu oleme aga viiruse kasvu allasurumise faasis. Väljumisstrateegia on järgmine faas.
6. Ülitähtis on rakendada masstestimist. Selle suuna valitsuskomisjon võttis ning me loome selguse erinevate kiirtestide variantide osas, mis töötavad ning milline on rahvusvaheline kogemus. Masstestimine on kindlasti ka oluline element väljumisstrateegias.
7. Oluline järeldus selles pretsedenditus hübriidkriisis on see, et kriisi juhtimises tuleb otsustada kiiresti. Need kes jäävad erinevate otsustega hiljaks, maksavad väga valusalt.