Isamaa Naiskogu: tasuta kõrgharidus on Eesti tuleviku võti

Isamaa Naiskogu IREN on alati seisnud Eesti hariduse ja noorte tuleviku eest. Viimaste kuude jooksul on kõrghariduse rahastamise teemal puhkenud elav arutelu, kus mitmed erakonnad on väljendanud kahtlusi tasuta kõrghariduse jätkusuutlikkuse osas. Peaminister Kristen Michal on tõstatanud küsimuse, miks peaks riik rahastama kõikide erialade õpet, viidates näiteks juristidele, kes suunduvad erasektorisse.

Naiskogu leiab, et selline lähenemine on lühinägelik. Tasuta kõrgharidus tagab, et iga noor, sõltumata oma perekonna majanduslikust olukorrast, saab võimaluse omandada kvaliteetset haridust. See on investeering meie ühiskonna tulevikku, mis loob eeldused tugevaks ja teaduspõhiseks majanduseks.

On tõsi, et kõrghariduse rahastamine vajab pidevat tähelepanu ja kohandamist vastavalt ühiskonna vajadustele. Kuid lahendus ei peitu hariduse tasuliseks muutmises, vaid pigem haridussüsteemi efektiivsuse tõstmises ja prioriteetide seadmises. Nagu Lennart Meri on öelnud: sotsiaalse ebavõrdsuse kahandamise kõige tõhusam viis on haridusse investeerimine.

Võrdlus naaberriikidega näitab selgelt, et tasuta kõrgharidus annab pikaajalist kasu nii riigile kui ka kodanikele. Soomes ja Rootsis on tasuta kõrgharidus tagatud ning see on aidanud neil riikidel hoida noorte haridustaset ja teaduspõhist arengut kõrgel. Eestis tasuliseks muudetud kõrgharidus suurendaks kardetavasti väljarännet, kuna noored võiksid eelistada õpinguid välismaal, kus tingimused on paremad ja haridus tasuta. Samal ajal, kui meie lähiajalugu näitab, et tasuta haridus on olnud võti Eesti edule, ei tohiks me seda kergemeelselt kahtluse alla seada.

„Kui kõrgharidusest saab vaid rikaste lõbu, jääb vaesematel üle vaid unistada – aga unistustest üksi ei ehita ei insenere, arste ega õpetajaid, kes selle riigi tulevikku kannaksid,“ tõdes Isamaa Naiskogu esinaine Lea Nilson.

Isamaa Naiskogu IREN kutsub üles kõiki ühiskonnaliikmeid ja poliitilisi jõude toetama tasuta kõrghariduse säilitamist ning leidma ühiselt lahendusi selle kvaliteedi ja kättesaadavuse parandamiseks. Ainult nii saame tagada, et Eesti noored on tulevikus konkurentsivõimelised ja meie ühiskond jätkusuutlik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga