Isamaa fraktsioon algatas seaduseelnõu, mis võimaldaks rakendada koroonaviiruse üldise testimise põhimõtet viirusetõrje abinõuna kas enne riiki sisenemist või koheselt riiki sisenemise järel.
„Koroonaviiruse erinevad, kiiremini levivad mutatsioonid liiguvad üle riigipiiride. Tõhus meede nende tõkestamiseks on üldise isikute eelneva testimise või koheselt pärast riiki saabumist testimise kohustuse kehtestamine, mida võimaldab kehtiv õigus,“ selgitas Riigikogu liige Urmas Reinsalu.
Reinsalu sõnul on oluline seada testimine õiguslikult esmaseks nõudeks ning karantiin sellest keeldumise alternatiiviks. Praegune süsteem on Reinsalu sõnul üles ehitatud tagurpidiselt: eneseisolatsioonist vabanemiseks on võimalik üldjuhul kahe testiga eneseisolatsioonist vabaneda.
Selleks, et vältida ulatuslikumaid piiriülese liikumise piiranguid, on Reinsalu hinnangul asjakohane kehtestada üldine testimispõhimõte. Seda põhimõtet toetab ka teadusnõukogu. Varasema sellise süsteemi mitterakendamine on Reinsalu sõnul tulenenud sellest, et ravikindlustuse seadus näeb ette diagnoosimisest keeldumisel haigushüvitisega tasustatava karantiini rakendamise. Samas, kehtiva tagurpidise eneseisolatsiooni süsteemi puhul eneseisolatsioonis oleku eest haigushüvitist ei maksta.
„Sellise süsteemi võimaldamine asetab põhirõhu üldise testimise kehtestamisele piiriüleses liikumises ning loobub õigusliku võimaluse taotleda reeglite ühtlustamist ennekõike meie regiooni riikidega,“ selgitas Reinsalu ning lisas, et sellist testimissüsteemi on sisse seadmas meie regiooni mitmed riigid ning see võimalus oleks ka tee, kuidas meie piirkonnas järk-järgult reisimismull taastada Balti mulli varasemat eeskuju silmas pidades.