Isamaa Alternatiivne Eelarve 2025: julgeoleku tagamine ja majanduse elavdamine on võimalik maksutõusudeta

Kolmapäeval, 30. oktoobril langes tähtaeg 2025. aasta riigieelarvele muudatusettepanekute esitamiseks. Isamaa erakonna alternatiivne riigieelarve võtab fookusesse majanduskasvu tagamise, inflatsiooni vähendamise ja jätkusuutliku eelarvepoliitika. Lisaraha suunab Isamaa riigikaitsesse ning õpetajate ja kultuuritöötajate toetuseks.

Loe Isamaa alternatiivset eelarvet 2025. aastaks erakonna kodulehelt!

Isamaa alternatiivse eelarve eessõnas nentis erakonna esimees Urmas Reinsalu, et 2025. aasta tõotab tulla sama keeruline kui varasemad, mis järgnenud Venemaa täiemahulisele sissetungile Ukrainasse.

„Eesti majandusele on see aeg olnud Reformierakonna valitsuse saamatuse ja otsustamatuse tõttu halvem kui ülejäänud Euroopa Liidule ja Eesti lähiregioonile,“ tõdes Reinsalu. „Meie majandus on langenud üheksa kvartalit järjest, Eesti eduloost pole enam suuremat alles. Maksude ja aktsiiside, tasude ja lõivude tõstmine hoiab inflatsiooni Eestis Euroopa keskmisest kõrgemana, mis tähendab 2025. aastal tagasilööki ka reaalpalkadele.“

Riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Kokk tõdes alternatiivse eelarve tutvustamisel, et valitsus tunnistab ka ise, et nende otsuste mõjul on Eestis järgmisel aastal inflatsioon mitu punkti kõrgem. Nende sammude eesmärk on tagada Reformierakonna valimislubaduse, kõrgepalgaliste maksuvabastuse realiseerimine, osundas Kokk. Valitsuse otsused hoiavad majanduse mahtu madalamana erinevate prognooside kohaselt 1-2%.


„Valitsus langetab iganädalaselt otsuseid, mis tekitavad ettevõtjates ebakindlust. Isamaa eelarveettepanekud näevad ette valitsemiskulude kärbet, bürokraatia vähendamist ja maksuotsuste ümber vaatamist, millega ettevõtjad ja inimesed saavad kindluse Eesti elu edendada,“ sõnas Kokk.

„Murettekitav on valitsuse strateegia maalida maksutõuse julgeolekuvajaduste täitmiseks hädavajalikuna, kui tegelikult suunatakse kokku kogutavast rahast täiendavalt riigikaitsesse tunduvalt väiksem osa,“ sõnas Isamaa peasekretär Andres Metsoja. „Juba kahe Kaitseväe juhataja sõjaline nõuanne on olnud viia läbi 1,6 miljardi eurone moonahange, aga valitsus sihib selle täitumist alles 2031. aastaks ning eelarvestrateegias vajalikke vahendeid ette ei näe. Seda vaatamata Kaitseinvesteeringute keskuse juhi sõnumile, et hanked on võimalikud realiseerida hiljemalt 2028. Julgeolekuküsimustes on vaja kiiremat tegutsemist ja seetõttu peab Isamaa vajalikuks juba tuleval aastal leida riigikaitsele täiendavad 100 miljonit eurot.“

Erakonna aseesimees Riina Solman ütles, et alternatiivne eelarve näeb ette ka palgatõusu õpetajatele ja kultuuritöötajatele, et valitsuse enda kõrgemaks aetava inflatsiooni tõttu ei langeks nende sektorite töötasu võrdluses keskmise palgaga.

„Lisaks rahalistele ümbertõstetele näeb Isamaa oma alternatiivses eelarves ette ka Riigikogu poolse suuniste andmise valitsusele. Kuigi ministrid oma sõnades näivad arvavad vastupidist, on Riigikogu valitsuse tööandja, mitte vastupidi. Seetõttu soovime valitsuselt selgeid signaale nii elektri varustuskindluse ja stabiilse hinna tagamiseks kui ka tegevuskava praeguse demograafilise kriisi ületamiseks. Iga praegu astumata jäänud samm võimendab probleeme meie rahvusriigi tulevikus,“ lisas Solman.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga