Täna toimus majandusplaani „Isamaa alternatiiv maksutõusudele“ tutvustus. „Olukord on äärmiselt keeruline,“ sõnas erakonna esimees Urmas Reinsalu koalitsioonist kostuvaid sõnumeid kommenteerides. „Isamaa esitab täna peaministrile kirjalikult oma konkreetsed ettepanekud selle kohta, mis puudutavad alternatiivi valitsuse maksutõusudele.“
Kaardistades praegusi probleeme, sõnas Riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Kokk, et on valitsuse maksupoliitika kava võtta iga aasta Eesti ettevõtete ja inimeste taskust miljard eurot. „Me räägime automaksust, maamaksust, aktsiiside tõusust, riigilõivudest, tulumaksu ja käibemaksu tõusust,“ loetles Isamaa aseesimees. „Maksude tõstmisega on valitsus viinud meie majanduse suurde langusesse, Euroopa punaseks laternaks.“
„Olukord on keeruline ka energeetikas. Meie tööstus on kogu meie majandusega langustrendis ja neile on kõige olulisem sidend energiahind,“ sekundeeris Kokale Kristjan Järvan. Järgnevatel aastatel on tema hinnangul probleem vaid süvenemas, sest kasvavad võrgutasud ning lisanduv sagedustasu tõstavad kulusid elektrile veelgi. „Aeg on valitsuse plaanidest õhk välja lasta, sest see suurendab kõige rohkem ebakindlust,“ ütles Järvan.
Ahti Kallikorm osundas majandusplaani tutvustamisel valitsuse poolt tikutulega otsitavate kärpekohtade kõrval vohavale riigisektori priiskamisele ja raiskamisele. „Tippametnike radikaalse innovatsiooni koolitus: 500 000 eurot. Kui sealt tekivad veel radikaalsemad innovatsiooniprojektid, siis tähendavad 6 miljonit eurot. E-residentsuse reklaamimine Hispaanias maksab maksumaksjale 2 miljonit eurot. Kliimauuringuteks toetuste maksmine 10 miljonit eurot. Keskkonnaasutuste maja ehitamine 54 miljonit eurot. Kurja juur on tegevuspõhine eelarve,“ sõnas tippjuht ning viitas ka riigisektoris töötavate ametnike arvu kiirele kasvule. „Me peame minema üle kulupõhisele eelarvele, et saada täielik ülevaade, kui palju on personali tööl, millised on nende palgad, millised lisatasud, millised majandamiskulud. See on esmane, mille järel oleks võimalik eristada vajalikke kulutusi mittevajalikust.“
Millised on Isamaa konkreetsed ettepanekud järgmise aasta eelarvet ja tuleva nelja aasta eelarvestrateegiat koostavale valitsusele?
„Esiteks, valitsemiskulude kohene vähendamine,“ ütles Urmas Reinsalu, et valitsuse seatud 10-protsendiline kärbe tuleb realiseerida viivitamata, mitte planeeritud kolmeaastases ajaraamis. „Kui me räägime järgmise nelja aasta perspektiivis tähendab see 1,4 miljardit eurot kokkuhoidu.“
„Teine ettepanek: jätta ära Reformierakonna maksuküüru muudatused. Mitme aasta peale on muudatuse positiivne mõju 1,65 miljardit eurot.
Kolmandaks: riigi raskes rahanduslikus olukorras on ratsionaalne kaaluda ka kaheks aastaks, nagu seda tehti 2009-2010, peatada teise samba maksed riigi poolt. Inimesed peaksid saama vabatahtlikult enda makseid jätkata ning selle aja eest peaks jooksvalt suurendama esimese samba pensioni õigust. Mõju eelarvele oleks suurusjärgus 700 miljonit eurot.“
Loe pikemalt Isamaa ideedest Urmas Reinsalu kirjast peaministrile!