Täna Riigikogus toimunud olulise tähtsusega riikliku küsimuse „Mets muutuva kliima tingimustes“ arutelul peetud kõnes ütles Riigikogu liige Heiki Hepner (Isamaa), et jätkusuutlik metsa majandamine peaks arvestama võimalike kliimamuutuste mõjudega metsale ja aitama metsal kliimamuutustega kohaneda.
Hepneri sõnul ootavad metsandust soojenevas kliimas ja süsinikuneutraalse majanduse saavutamise kontekstis ees mitmed väljakutsed. „Soojemate talvedega suureneb ellu jäävate kahjurite ja metsahaiguste hulk ja levik. Samuti suureneb tänu kõrgemale keskmisele temperatuurile võõrliikide arvukus. Kesk-Euroopat on aga haaranud tohutud üraski kahjustused ja see oht ähvardab täna reaalselt Eestit. Meil kõigil nii metsaomanikel, ametnikel aga ka riigikogu liikmetel, on viimane aeg mõtelda, kuidas tegutseda, kui see rüüste jõuab Eestisse. Kas meil on olemas tegevuskava, vahendid ja teadmised kahjustuse ohjamiseks?“ ütles Hepner.
Hepneri sõnul tuleb pöörata tähelepanu ka metsatulekahjudele. „Teadlaste hinnangul võib metsapõlengute arvele kanda ligikaudu 5-10% kogu maailma süsinikdioksiidi aastastest emissioonidest. Esialgsetel hinnangutel on Austraalia metsatulekahjude tõttu põlenud maha kolmandik New-South Walesi piirkonna rahvusparkidest. UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvates Sinistes Mägedes on hävitanud tuli koguni 80% ürgloodusest. Jätkusuutlik metsa majandamine peaks arvestama võimalike kliimamuutuste mõjudega metsale ja aitama metsal kliimamuutustega kohaneda, näiteks vähendada liigniiskust ja tulekahju ohtu.“
Heiki Hepner rõhutas, et metsanduspoliitika peab põhinema ennekõike faktidel ja teadmistel. „Eesti on vaieldamatult metsariik. Selliseid riike, kus enam kui pool maast on metsa all, on Euroopas vähe ning kui Eesti milleski Euroopa viie parema riigi hulka kuulub, siis kindlasti on selleks meie metsade kaitse,“ lõpetas Hepner.