Riigikogus läbis nädala alguses esimese lugemise pensionikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega suurendatakse tulevast aastast laste eest antavat pensionilisa, pensionide baasosa ning rahvapensioni määra.
Tänasel päeval tasub meeles pidada, et eakate turvatunne ja heaolu on väga oluline. Ühelt poolt saame seda üles näidata oma igapäevaste tegudega, kuid ka riigil on siin oma roll. Kõige haavatavamas majanduslikus olukorras on alati eakad ja pensionärid, kes elavad üksinda. Isamaa Erakonna eestvedamisel lõime 2016. aastal üksi elava pensionäri toetuse, mis tähendab pensionärile aastas 115 eurot täiendavat tulu.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul on samuti oluline, et riik väärtustab lapsevanemaks olemist. “2013. aastal jõustunud vanemapension loodi Isamaa eestvedamisel. Laste osatähtsuse tõstmine makstavas pensionis on ennekõike väärtuspõhine küsimus. Lapsed on need, kelle töö ja maksutulu tagavad tulevikus pensioni meie pensionäridele. Seetõttu on ainuõige, et kõrgemat pensioni saavad need inimesed, kes on järeltulevatesse põlvedesse rohkem panustanud,“ ütles Kokk.
Ka riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise seaduse eesmärk on, et suurema pensionitõusu osaliseks saavad need pensionärid, kes on panustanud järeltulevasse põlve, st enda lastesse. Isamaa loodud emapension tõuseb 2021. aasta 1. aprillist 25 euroni kuus lapse kohta.
„Me oleme viimaste aastate jooksul rohkem panustanud eakate heaollu ka pensionide tõstmisega. Tuletan meelde, et tänavu aprillis tõusis keskmine pension 45 euro võrra. 2021 riigieelarves on oodata keskmise pensioni tõusu täiendava 20 euro võrra. Sellega tõuseb keskmine pension ligikaudu 550 euroni,“ märkis Kokk.
Valitsuse algatatud riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (253 SE) näeb ette pensionide suurendamist läbi baasosa ja laste kasvatamise eest antava pensionilisa, samuti suurendatakse rahvapensioni määra.