Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Riina Solman esitas peaminister Kristen Michalile arupärimise valitsuse plaanide kohta seoses kolmandat aastat rekordiliselt väikese sündide arvuga Eestis.
Siseministeerium avaldas sel nädalal esialgsed andmed 2024. aasta sündide osas ning tulemused on jahmatavad: Eestis nägi mullu ilmavalgust vaid 9646 last. See on juba kolmas aasta järjest, mil sünnib rekordiliselt vähe lapsi. Samas registreeriti möödunud aastal 15 596 surma, mis tähendab, et Eesti jäi negatiivse iibe tõttu mullu ligi 6000 inimese võrra väiksemaks.
Parlamendi sotsiaalkomisjoni aseesimees Riina Solman ütles arupärimist üle andes, et soovib peaministrilt kuulda, kas valitsus mõistab olukorra tõsidust Eesti jaoks ning plaanib meetmeid sündimuslanguse peatamiseks. „Enne peaministriks saamist ütles Kristen Michal raadiousutluses, et praktiliselt kõike muud saab maailmast, aga Eesti lapsi saab ikka Eestist. Juba mitmendat aastat on aga Eestis sündinud rekordiliselt vähe lapsi. Vajame selgust, kas ja kui oluliseks probleemiks peaminister seda olukorda peab. Samuti, kas valitsus on arutanud võimalusi sündimuse kahanemise peatamiseks ja kui ei ole, siis kas antud küsimuse arutamist plaanitakse,” rääkis Solman.
Tallinna Ülikooli demograafia keskuse teadur Mark Gortfelder on 2024. aasta rekordväikest sündide arvu kommenteerides selgitanud, et praeguses ühiskonnas on lapse või järgmise lapse saamine kulukas ning see mõjub sündimusele negatiivselt. „Kui tahame ühiskonna vaatest, et lapsi sünniks ning oleks järjepidevus ja kestlikkus, siis on vaja sellele kalkulatsioonile vastu astuda. Praegu on ratsionaalne last mitte saada,“ rääkis Gortfelder Vikerraadio saates „Uudis+“.
Solmani sõnul ootab ta seetõttu peaministrilt vastust ka valitsuse plaanide kohta lapsevanemate toetamise osas laste kulude kandmisel. „Valitsus on viimastel aastatel kärpinud lastega perede sissetulekuid ja hüvesid. Näiteks suurperede toetust vähendati, huviringide toetusraha lõpetati. Kas olukorras, kus külm statistika näitab olukorra kriitilisust, on valitsusel plaanis ka midagi kärbitust taastada? Soovin teada, kas peaminister peab vajalikuks hüvitada peredele lastega seotud kulutusi praegusest suuremas mahus, arvestades elukalliduse tõusu, valitsuskoalitsiooni poolt sisse viidud maksutõuse ja sellest tulenevalt perede toimetuleku halvenemist,” rääkis Solman.
Ta lisas: „Teadlaste sõnul aitaks sündimust suurendada vanemahüvitiste ja peretoetuste indekseerimine sarnaselt pensionitega. Tuletan meelde, et peretoetuste indekseerimise ära kaotamise võttis tänane koalitsioon ette oma kõige esimesel tööpäeval. Sellega külvati ebakindlust, mis on meid viinud tänasesse kurba ja kriitilisse seisu.“