Viljandi vallavanem Alar Karu, kes on olnud Isamaa liige juba alates 2004. aastast, räägib aastalõpu intervjuus, kuidas tema pere pühasid veedab, mida rõõmustavat lõppev aasta kaasa tõi ning millised on lootused tulevikuks.
Sündmusterohke 2023. aasta on lõppemas. On advendiaeg ning peagi on käes aasta kõige helgem aeg – jõulud. Millised on teie pere jõulutraditsioonid? Kuidas plaanite pühad veeta?
Meie pere jõulutraditsioonid on ilmselt sarnased paljude teiste peredega. Jõuluõhtul, 24. detsembril oleme perega koos, kaunistame ja katame jõululaua, teeme palju jõuluroogasid, sööme ja õhtul otsime jõulukuuse alt kinke. Jõulukinke tuleb muidugi lunastada ilusa salmiga. Järgmisel päeval, jõulupühal on meie suguseltsil kombeks igal aastal kuskil pidulikumas ja suuremas kohas kokku tulla ühise jõululaua ümber. Sinna tuleb alati kõige väiksematele sugulastele kinke tooma ka jõuluvana.
Oled pikalt panustanud Viljandimaa arengusse ja praegugi ametis Viljandi vallavanemana. Millised on olnud selle aasta kõige olulisemad edusammud valla arengus, mille üle tunned kõige enam heameelt?
Kõige parem meel on muidugi selle üle, et Viljandi vald on ikkagi ka tänastel rasketel aegadel õigesti majandatud ja meil ei ole vaatamata riigi poolt üha lisanduvatele kohustustele suuri rahalisi probleeme. Kui esile tuua sel aastal valla poolt tehtud suuremaid investeeringuid, siis just aasta lõpul saime valmis Ramsi lasteaia juurdeehituse. Samas oleme peaaegu lõpusirgel Rahetsema-Ramsi ühisveevärgi rajamisega ja hea on märkida, et alustatud sai ka uue vallamaja ehitusega. Kui esile tuua tegevusi, mida oleme otseselt toetanud ja mis suuresti tänu valla tuntavale toetusele valminud on, siis kindlasti on see Raassilla RX rallikrossirada, mis peaks tänase seisuga olema üks Baltikumi paremaid. Selle raja projekti elluviijad olid kohalikud tublid eestvedajad Tarvastu motoklubist. Rallikrossiraja projekti üldmaksumus oli 2,3 miljonit eurot ja valla toetus selles oli ligi 800 000 eurot. Täna on see rallikrossirada üks tõmbenumbreid Viljandi maakonnas ja tegutseb väga edukalt.
Milliseid plaane pead Viljandi valla arenguks järgmisel aastal?
Kuna järgmisel aastal on avanemas palju toetusmeetmeid, kus saab taotleda valla arenguks lisaraha, siis tegeleme eelkõigeprojektide ettevalmistamisega. Suurim projekt, mis vallas toetust vajaks, on Viljandi valla kõige suurema kooli, Tarvastu Gümnaasiumi hoone kapitaalne remont. Hoone on amortiseerunud ja vajab kas täiesti uue ehitamist või kapitaalset renoveerimist. Kõik sõltub täna toetuse saamise võimalustest, sest ainult valla oma rahadega on ikkagi väga raske nii suurt hoonet korda teha.
Isamaal läheb täna reitingute järgi väga hästi. Urmas Reinsalu on kõige populaarsem peaministri kandidaat. Mida tahaksid Isamaale jõuludeks ja järgnevaks aastaks soovida?
Isamaa erakonna juhtidele soovin kindlat meelt ja selgeid sihte Eesti rahvusriigi, rahva ja eesti keele tuleviku kindlustamisel. Arvan, et eelkõige peame ka oma väikses Eesti riigis tähelepanu pöörama just oma Eesti riigi kodanike heaolule ja õigustele. Meie riigis võib olla palju võõrastest riikidest pärit töötajaid ja õppijaid, aga kõige suuremad õigused peaks olema ja jääma ikka meie oma riigi kodanikele, kelle jaoks on oluline meie oma rahva eesti keel, kultuur ja rahvusriik. Ja kes on ka valmis kaitsma Eesti rahvusriiki.
On sul veel mõni jõulusoov, mille täitumist loodad?
Kõige laiemas plaanis soovin, et selliseid sõjakaid riike ja riigijuhte oleks vähem, kes on valmis pigem sõdima, kui oma riigi arengusse panustama. Kõigile inimestele soovin, et oldaks vähem kriitilised ja pigem püütaks ise panustada rohkem, et elu siin Eesti riigis läheks ikka järjest paremaks. Isiklikult soovin, et minu lähedastel läheks ikka elus hästi ja minu pereliikmed oleksid ikka terved ja õnnelikud.