Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas (Isamaa) ütles hommikul Terevisioonis, et õpetaja keskmine palk peaks olema vähemalt 125 Eesti keskmisest. Tema sõnul on esimene samm selles suunas õpetajate keskmise palga tõstmine vähemalt 2000 eurole.
“Õpetajate järelkasv ja see, kas me suudame praegustes vene õppekeelega koolides eesti keelele üle minna, on otseses sõltuvuses sellest, kas me suudame motiveerida häid inimesi õpetajaks jääma ja õpetajaks tulema,” sõnas Lukas.
Lukas rääkis, et õpetaja on kõrgharidusega spetsialist, mis tähendab et õpetaja palk peaks olema võrdne vähemalt kõrgharidusega spetsialistide keskmise palgaga. “On selge, et see on praegu juba 2000 euro kandis. Kui me räägime õpetaja keskmise palga esimesest sammust, mis hakkab nende suuremate eesmärkide poole püüdlema, siis see peaks olema 2000 eurot ja sealt saab hakata edasi vaatama.”
Haridustöötajate Liidu juht Remo Voltri ütles, et ollakse lootusrikkad. “Me teame, et minister on aru saanud või teadlik probleemi suurusest, et õpetajate järelkasv ja õpetajate olukord Eestis on praegu suhteliselt keeruline. Ma praegu näen partneri silmis küll soovi seda probleemi lahendada ja läbirääkimiste laua tagant me tõusime mõõdukalt optimistlikult üles praegu,” ütles Voltri.
Saadet on võimalik järele vaadata ERRist
Kevadel kiitis Isamaa heaks “Sajandi investeeringu” platvormi
Investeeringud eestikeelse hariduse, teaduse ja kultuuri arendamiseks:
- Haridustöötajate töötasu tõstmine selliselt, et õpetaja töötasu algtase on võrdne Eesti keskmise palgaga ja õpetaja keskmine töötasuga 1,25-kordse Eesti keskmise palgaga;
- kõrgkoolide õppejõudude palga tõstmine selliselt, et algtase võrdub professoril 4-kordse, kaasprofessoril 3-kordse ja doktorikraadiga lektoril 2-kordse Eesti keskmise palgaga;
- õpetajakoolituse täiendav finantseerimine.