„Viimastel kuudel oleme me silmitsi seisnud gaasi- ja elektrihindade tõusuga, mis on paljudele ettevõtetele kaasa toonud sisendhindade kordades suurenemise ja kodutarbijatele kodukulude mitmekordistumise,“ ütles Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk.
Isamaa ettepanek on inflatsiooni ohjeldamiseks ning ettevõtluse ja tarbijate koormuse leevendamiseks alandada ajutiselt kõrgete energiahindade leevendamiseks gaasi, toasooja ja elektri käibemaks 20 protsendilt üheksale. „Need on tarbijatele sundkulud, millel pole alternatiivi,“ lisas Kokk.
„Tänan tänast koalitsiooni, et te Isamaa fraktsiooni poolt aprillis Riigikogule üle antud seaduseelnõud olete toetama hakanud, mis võimaldab jätta ära järgmise aasta aktsiisitõusu. Ka CO2 kauplemissüsteemi tuleb muuta nii, et välistataks järsud hinnatõusud ja kütteperioodiks tuleb vähendada võrgutasusid ning tühistada taastuvenergia tasud,“ lausus Kokk.
„On kahetsusväärne, et me ei näe eelarves neid ridu, kus oleks näha, kuidas tänane valitsus toetab Eesti elanikke ja ettevõtjaid,“ märkis Kokk. Tulevikku vaadates oleks vajalik mõelda pensionisüsteemi kaasajastamisele ja samuti õpetajate järelkasvu tagamisele,“ osundas Kokk.
„Me ootasime, et II pensionisamba vabatahtlikuks muutmisest tekkinud eelarvevahendite tõus toob juba järgmisest aastast kaasa erakorralise pensionitõusu ning keskmise pensioni tulumaksust vabastamise. Kahjuks seda me järgmise aasta riigieelarves ei näe, vaid seda on oodata 2023. aastast.“
Seejuures on Koka sõnul aastaid rääkinud õpetajate palgast, mõistmata, et õpetajate palk ei ole kulu vaid investeering tulevikku. Samamoodi tuleb silmas pidada kõrghariduse rahastamist.