Rõuge valla Kärinä külas asuva Nopri talu peremees Tiit Niilo pälvis Eesti riigi 103. sünnipäeval jätkusuutliku põllumajanduse, ettevõtluse ja kogukonna arendamise eest Võru maakonna vapimärgi. Täna, 25. veebruaril saavad maaeluministeeriumi aktusel oma autasud – pronksist pullikud – kätte Eesti parimad loomakasvatajad. Eelmise aasta tulemuste eest valis Maaelu Edendamise Sihtasutuse parimaks lihaveisekasvatajaks Ohtla Lihaveis OÜ juhataja Mariliis Vahari Läänemaalt ning parimaks piimakarjakasvatajaks Tiit Niilo.
Tiit Niilo (Isamaa) on põllumees, ettevõtja ja kogukonna liider. Ta on kirglik maaelu eestkõneleja ja talutootmise innovaator. Niilo roll Võru maakonnas ulatub kaugemale ettevõtja ja perepea rollist. Ta on mees, kes on valmis vastutama – mitte ainult iseenda eest, vaid oma kodu eest hoopis laiemas tähenduses.
Tiit Niilo elutööks on olnud Nopri talu. Tiidu ja tema pere võime näha ette tulevikku, pidevalt areneda ja kohaneda kriisidega on teinud Nopri talust Võru maakonna ühe tuntuma kaubamärgi.
Parimas mõttes kohaliku ja hea Võrumaa toidu suursaadikuks tõusis Nopri talu aga möödunud aastal, kui kohanes ülikiiresti eriolukorra piirangutega ning alustas paljudele leevendust toonud kojukandeteenusega kuues Eestimaa maakonnas. Tiidule omase nutikuse ja vastutustundega veetakse täna klientidele laiali ka mitmete teiste väikeste Võrumaa tootjate toitu.
Möödunud aasta märtsikuu lõpus tõdes Tiit Niilo, et koroonaviiruse plahvatusliku leviku tõttu muutus elu Eestimaal vaid kahe nädalaga väga palju. „Päevad on olnud põnevad ja pingelised ühtaegu. Oleme turuootustele ja -võimalustele vastavalt arendanud mitut teenust korraga. E-pood, mis oli ka varem, on jätkuvalt töös, edukaks on osutunud ka meie Sõida ja Osta (Drive-in) teenus. Hoogsalt on käivitunud teist nädalat toimiv kojukandeteenus,“ märkis Tiit Niilo toona.
Kui Nopri talu on toidu tootmisega toimetatud nüüdseks 23 aastat ja poelettidele jõudsid esimesed tooted 2002. aastal, siis ootus, et värske toit jõuab kohe pärast valmistamist talust tellijateni, hakkas realiseeruma mullu märtsis käivitatud kojukandeteenuseajal.
„Kojukandeteenuse pakkujaid on hetkel palju, kuid enamus neist kindlasti ellu ei jää. Nopris käib süsteemne töö kasutades kaasaegseid võimalusi, et loodav oleks kauakestev ja laienemist ning arengut võimaldav,“ ennustas Niilo mullu kevadel ning lisas, et kriisi käigus tehakse Eestis ära väga palju asju, millega oleks pidanud juba varem tegelema.
Eelista Eestimaist
Nopri talu peremees Tiit Niilo on veendunud, et kui Eestimaa rahvas hindab Eestimaa sööki, siis on meil kõigil ühine ja kindlustatud tulevik.
„Kui me käime poes segaste tunnete, tagasihoidliku rahakoti ja kindla plaanita, siis oleme üldjuhul reklaami või muu ajupesu ohvrid. Mõtleme korraks sellele, kas poodi jäetud rahast peale käibemaksu Eestisse midagi jääb või mitte. Enne kauba või teenuse ostmist on mõistlik jälgida, et see oleks eestimaine. Muidu jääb tasutud rahast meile endale vaid kübeke,“ selgitab Niilo, kelle esivanemad on Kärina külas tegutsenud aastast 1859. aastast ning ostsid talu välja aastal 1875.
„Mõtle, kuhu ja kellele, oma raha saadad või annad. Ostes Hiina kaupa, toetad nende koroonatõrjet, nende edu. Eesti võtab miljardi kriisilaenu, kuid iga eestimaalase abikäsi on kasutamata. Riigiabi tuleb meie enda tagasihoidlikust rahakotist tuleviku arvelt. Ostes eestimaist, lisame raha oma kassasse, paremasse tulevikku. Soomes on omamaise kauba kasutamine loomulik, meil pole sellest lubatud isegi rääkida. Võtame mõtestatud tegevusega selle kasutamata reservi kasutusele, raiskamata ühtegi täiendavat senti,“ toonitas Niilo mullu märtsikuus ning saab nüüd, 11 kuud hiljem nentida, et ei eksinud ühegi sõnaga.
„Kui eestimaalased hindavad, mis meie külades, sealhulgas siin, Kärinä külas toimub, saab elu Eestimaal jätkuda. Me teame, mida ootavad noored. See ei saa olla rutiinne viglatöö, millega tegelesid meie esivanemad. Tänasel päeval peab töö olema kaasahaarav ja ka kasumlik ning elukeskkond, milles noored Eestimaa külades toimetavad, peab olema selline, mis pakub võimalusi lapsi kasvatada ja ka vaba aega veeta,“ sedastab Tiit Niilo.
Nopri mikrotööstuses kasutatakse erinevate piimatoodete valmistamiseks päevas neli tonni piima. Nimetatud kogusest umbes 500 liitrit villitakse töötlemata kujul pudelitesse. Nopri heaolulauda 240 lüpsilehma päevane kogutoodang on üle seitsme tonni, mis tähendab, et igapäevaselt müüb Nopri talu kolm tonni piima Valio Võru juustutööstusele.
Kui uurida, miks ei väärinda talupoeg kogu piimatoodangut erinevateks piimatoodeteks, saab selgeks, et konkurents on poodides nii suur, et tegelik kunst on müümine, mitte n-ö piimatoodete kokkusegamine. Korralikus supermarketis on ostjal valida kuni 2000 erineva piimatoote vahel ning ainuüksi juustuvalikust leiab kuni paarsada erinevat toodet.
Tiit Niilot kuuldakse ja kuulatakse üle kogu Eesti
Nopri talu peremees Tiit Niilo pole iial kõhelnud seista teiste põllumajandustootjate eest või Misso – oma kodukandi – eest või Kagu-Eesti väikeettevõtjate eest või kõigi meie eest, kui olukord on seda nõudnud. Ta on alati julgelt osalenud avalikes debattides ning andnud hääle paljudele, kõneldes meie ühistest väljakutsetest ja teinud ettepanekuid lahendusteks. Niilot kuuldakse ja kuulatakse mitte ainult siin kodus, vaid üle kogu Eesti.
SA Võrumaa Arenduskeskuse välja antavad Võru maakonna vapimärk ja teenetemärgid kuulutati 24. veebruaril välja Eesti vabariigi 103. aastapäevale pühendatud veebikontserdil. Tunnustused andsid üle SA Võrumaa Arenduskeskuse nõukogu esimees Ülo Tulik ja juhatuse liige Tiit Toots.
Võru maakonna vapimärk antakse isikule, kes on osutanud Võru maakonnale eriti olulise teene või keda on vajalik tunnustada väljapaistva saavutuse eest, peamiselt elutöö eest.