Isamaa erakonnasiseste ühenduste hulka on lisandumas kaks uut: Isamaa Perede Ühendus ja Parempoolsed. Kumbki keskendub oma tegevuses lõigule erakonna maailmavaate põhialustest, mis erakonna suurkogu otsusega kinnitati aastal 2018.
Ainuke parempoolne erakond
Parempoolsete ühenduse asutajate sõnul on klassikaline parempoolsus tegemas Eestis vähikäiku – Reformierakond on loobunud parempoolsest maailmavaatest ja uued parteid on kas vasakpoolsed või äärmuspopulistlikud. “Isamaa peab pakkuma sellele alternatiivi ja koondama parempoolsed valijad enda taha,” märgivad algatajad.
Ühenduse algataja, Tallinna linnavolikogu liikme Kaido Kuke sõnul näeb Parempoolsete ühendus, et Eesti peab olema edukas avatud majandusega riik, kus oluline vastutus lasub inimestel endil. “Riik ei pea igal võimalusel sekkuma, et ettevõtteid tegutsema ja inimesi elama õpetada,” lisas Kukk.
Rõhuasetust inimeste ettevõtlikkusele peab uue ühenduse juures oluliseks ka erakonna esimees Helir-Valdor Seeder. “Ettevõtlikkus on inimese sisemine hoiak. Üks tõsiseid ohte sellele hoiakule on ettevõtlikkuse pärssimine ja hoolekanderiigi tekkimine. Kui uus ühendus on erakonna nimel ja oma liikmete aktiivse tegevuse kaudu valmis pühenduma ettevõtlikkuse kasvatamisele eesti inimestes, on see väga oluline algatus,” lisas Seeder.
Parempoolsete ühenduse algatusega on liitunud 111 erakonna liiget, teiste seas riigikogu saadikuid ja omavalitsusjuhte. Asutamiskoosolek ja juhtorganite valimine on kavandatud septembrisse. Ühenduse manifestiga saab tutvuda siin.
Perepoliitika kõrval tuleb tegeleda ka ühiskondlike hoiakutega
Isamaa Perede Ühenduse loomisele lähenetakse algraku tasandilt. Helen Hääl koos mõttekaaslastega on sõnastanud ja saatnud liikmetele tutvumiseks ühenduse loomise lähtealused, millele algatusgrupp ootab tagasisidet ja liitumisavaldusi. Ühenduse pidulik asutamine toimub 19. septembril.
Erakonnaliikmetele saadetud kirjas tunnustab Hääl erakonna saavutusi perepoliitika valdkonnas, märkides samas, et materjaalse heaolu kõrval on üha olulisem ka emotsionaalne heaolu, õnn ning lasterikkust ja kestvaid peresuhteid toetavad hoiakud. “Kuidas hoida turvalisi ja kauakestvaid paarisuhteid, mida vajavad lapsed, et kogeda õnnelikku lapsepõlve, kui hinnatud on lasterikkus, kuidas peredes hoida ja edasi anda keelt ja kultuuri? – need on vaid mõned küsimused, millega peame tegelema mitte ainult poliitilisel vaid ka ühiskondlike hoiakute tasandil,” märgib Hääl.
Hääl möönab, et täiskasvanud inimese hoiakute kujundamine on raske. Üksikute arvamusliidrite mõtteavaldustest ega sotsiaalkampaaniatest ei piisa. “Vajame kaasamõtlejaid, kaasaütlejaid ja kaasa tegutsejaid!” lisab Hääl üleskutse uutele liitujatele.
Isamaa Perede Ühenduse algatusgruppi kuuluvad advokaat Helen Hääl, kultuurikorraldaja Juhani Jaeger, tervishoiuspetsialist Georg Männik, rahvastikuminister Riina Solman ja psühholoog Avo-Rein Tereping. Ühenduse põhiteesidega saab tutvuda siin.
Liikmeühendus on liikmete algatusel erakonnas moodustatud piirkondlik või üleriigiline üksus, mille tegevuse eesmärgiks on erakonna liikmete aktiviseerimine osavõtuks erakonna poliitika kujundamisest mingis konkreetses küsimuses või valdkonnas ja selles omapoolsete lahenduste ettevalmistamine ja väljapakkumine ning oma liikmete huvide esindamine erakonna poliitika kujundamisel. Koos Parempoolsete ühenduse ja Perede Ühendusega on Isamaal 12 erakonnasisest ühendust.