Tõnis Lukas: Narva on Eesti linn ja õppekeeleks lasteaedades ning koolides saab eesti keel!

Tõnis Lukas kõnelemas Eesti Haridustöötajate Liidu korraldatud meeleavaldusel.

Pikaaegne haridus- ja teadusminister, riigikogu liige Tõnis Lukas pöördus avalikus kirjas Narva linnajuhtide poole, kes arutavad tänasel volikogu istungil ettepanekut küsida täielikult eestikeelsele õppele üleminekul riigilt lisaaega.

V.a. Irina Janovitš

V.a. Jaan Toots

Lugupeetud Narva linna juhid!

Täna arutab Narva Linnavolikogu eestseisus eestikeelsele õppele ülemineku edasilükkamist linna haridusasutustes. Palun teil sellist otsust mitte langetada!

Üleminek täielikult eestikeelsele õppele on Eesti riigis kokku lepitud ja see tuleb. Seni on teie juhitud omavalitsus vastavaid samme riigiga koostöös ka planeerinud. 2022. aastal seisin Narva haridusjuhtide ees ja tutvustasin ülemineku kava. Küsimused olid asjalikud. Tollased linnajuhid koordineerisid üleminekuks vajalikke tegevusi suure pühendumusega. Kuna asi oli kindel, registreerus eesti keele kursustele muljetavaldaval hulgal pedagooge. Küllap on põhjuseks ka riigi suur tugi, mille puhul mitmesuguste toetuste kõrval on ehk tähelepanuväärseim Narva ja kogu Ida-Virumaa õpetajate pooleteisekordne palk võrreldes muu Eestiga. Seda kõike oleme ülejäänud Eesti omavalitsuste ja pedagoogide ees põhjendanud teie piirkonna erilise olukorraga. Aga loomulikult ootab Eesti riik ja ka Narva oma lapsevanemad, kes on eriti huvitatud laste konkurentsivõimelisest haridustasemest ning edasistest parematest perspektiividest, nüüd linnapoolset pingutust. Praegune võimukoalitsioon alustas ju samuti lubadusega viia kõik vajalikud tegevused läbi plaanipäraselt.

Narva on Eesti linn ja õppekeeleks lasteaedades ning koolides saab eesti keel! 2024/2025 õppeaastast algab üleminek koolides üksnes 1. ja 4. klassides. See nõuab kohe mitte sadu, vaid kümneid klassiõpetajaid, kes suudavad eesti keeles õpetada. Arvestades Tartu Ülikooli Narva Kolledžis end täiendavaid ja keelekursustel osalevaid ning ka eestikeelsetes haridusasutustes stažeerivaid pedagooge, on need õpetajad Narvas sügiseks olemas. Edasi on eestikeelseid pedagooge vaja juurde samm-sammult 2029. aastani, mil kogu põhikooliõpe on eestikeelne. Arvestades suurt huvi Narvas töötada, leiate vajalikke õpetajaid kindlasti juurde ka mujalt Eestist. Tuleb ainult pisut pingutada. Seda nii kooli- ja lasteaiajuhtidel kuid ka linnapeal ning volikogu liikmetel.

Igasuguste kahtlevate signaalide andmine, nagu ei suudaks Narva eestikeelsele õppele sellest sügisest üle minema hakata, võib mõjuda demoraliseerivalt ka neile pedagoogidele, kes on eestikeelsele õppele üleminekus osalemist seni tõsiselt võtnud. Võib tekkida suhtumine, et küllap jääb üleminek ka seekord jälle ära, sest linnajuhid on lootuse kaotanud ja seisavad hoopis muust Eesti haridussüsteemist eraldi seisva venekeelse kooli eest. Kui nüüd aeg maha võtta ja ettevalmistust aeglustada, ei ole hiljem sugugi kergem pingutustega taas alustada! Tahaks uskuda, et kavatsus teha Narva Linnavolikogus otsus taotleda Narva haridusasutustele vabariigi valitsuselt erandit ülemineku edasilükkamiseks, ei ole lihtsalt kohalike poliitikute taotlus silma paista selliste valijate ees, kes ootavad eristumist muust Eestist!

Lugupeetud Narva linnajuhid! Pöördun teie poole lootuses, et seisame siin Eestis kõik riiklikult oluliste otsuste elluviimise eest ja teeme koos juhtimisotsuseid, mis viivad meid laste ja noorte tuleviku huvides püstitatud eesmärgile lähemale, mitte ei lükka seda tulevikku edasi!

Tervitades,
Tõnis Lukas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga