Riina Solman rahvusvahelisel eakate päeval: Tuleviku eakad oleme meie ja meie lapsed

Rahvusvahelist eakate päeva (International Day of Older Persons) tähistatakse ÜRO Peaassamblee initsatiivil alates 1990. aastast.

Päeva eesmärk on tõsta teadlikkust teemadel, mis mõjutavad eakate heaolu, näiteks vananemisega seotud terviseprobleemid ja eakate väärkohtlemine. See on ka päev tunnustamaks vanemate inimeste panust ühiskonda.

“Tänased eakad on meie oma emad, isad, vanaemad ja vanaisad. Tuleviku eakad oleme meie ja meie lapsed” märkis rahvastikuminister Solman ja lisas: “Vanus on vaid number statistikas. Inimesed on erinevad. Keegi ei taha, et meid vaid elatud aastate numbri järgi hinnataks. Ajad on muutunud. Eakad ei ole enam ammu vaid sotsiaalsüsteemi ja haigekassa kliendid. Inimesed elavad kauem ja tervemalt, internet avab uusi võimalusi suhtlemiseks ja eneseteostuseks. Suurim rõõm tuleb perest, lähedastest ja sõpradest.”

Just seepärast peab igaüks saama aktiivselt tegutseda, ühiskonnaelus osaleda niikaua kui võimalik. See puudutab võimalusi osaleda tööelus kasvõi osaajaga, öelda sõna sekka oma elu puudutavate otsuste langetamisel nii kogukonna kui riigi tasemel, liikuda avalikus ruumis takistusteta nii jala kui autoga, aidata kaaskodanikke osaledes vabatahtlikena seltsides ja ühingutes – ja veel palju muid asju. Kindlasti ei tohi vanusenumber hakata elama oma elu ja piirama meie võimalusi ja vabadusi kui selleks pole sisulist põhjust.

“Seda peame me arvestama ka sel sügisel kui tegeleme taas koroonaviirusega seotud riskide juhtimisega. Me peame eakaid hoidma, aga me ei tohi inimesi ühiskonnast välja lülitada. Me peame kasutama mõistlikke abivahendeid, olgu need maskid või testid, nii, et inimlikke kontakte tuleks piirata nii vähe kui võimalik. Inimesed peavad saama suhelda oma lähedastega, eriti rasketel hetkedel, ” on rahvastikuminister veendunud.

Osa väärikusest on ka toimetulek. Lisaks kogutud säästudele ja oma kodule, tähendab see ka pensione. Järgmise aasta 1.aprillist tõusevad pension, rahvapension ja emapension (vanemapension). 2021. aasta 1. aprillil tõstetakse pensioni baasosa 16 euro ja rahvapensioni määra 30 euro võrra ning suurendatakse vanemapensioni laste kasvatamise eest ühelt aastahindelt 1,5 aastahindeni. Usun, et ka sellest on veidi abi.

Pensionide baasosa tõstmine puudutab ligi 320 000 inimest. Sotsiaalkindlustusamet andmetel sai 2019. aastal vanemapensioni ligikaudu 203 300 pensionäri 428 600 lapse eest, seega keskmiselt on ühel vanemapensioni saajal 2,11 last. Eelnõuga suureneb rahvapensioni määr 30 euro võrra ning see puudutab mõnevõrra enam kui 3000 inimest.

Kokkuvõttes on rahvastikuminister Riina Solman optimistlik: ” Mõtleme eakate päeval eakatele ja püüame üheskoos ehitada Eestit nii, et siin on igas eas hea elada.”

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga