Riigikogu liige ja Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimees Urmas Reinsalu (Isamaa) kirjutab ühismeedias, et taasiseseisvumispäeval arutati Euroopa Liidu asjade komisjonis valitsuse ettepanekut ümber asustada Afganistanist 30 isikut ja nende pereliikmed, kuid jäi segaseks, kas see on inimeste koguarv või pereliikmed lisanduvad.
Kui Reinsalu soovis otsuse tekstis seda selguse huvides täpsustada, siis valitsuse esindajad möönsid sõnastuse segasust, kuid tema palvet sõnastust korrigeerida ei toetanud. Reinsalu tegi otsusele veel mitu sisulist ettepanekut, kuid pretsedenditult ei pandud ühtegi neist isegi hääletusele.
„Seetõttu ei toetanud ma ka otsust väljapakutud kujul. Tegin muu hulgas ettepaneku, et valitsus eelistaks Eesti kaitseväelasi aidanuid ja naisi. Valitsuse vastus oli, et seda ei saa teha, sest me Eesti kaitseväelasi aidanuid ei tea ja äkki nad ei tahagi lahkuda. Naiste ja laste eelistamise ettepanekut ei pandud samuti hääletusele,“ kirjutab Reinsalu, kes pani ühtlasi ette, et isikute nimekirjas oleks vaid isikud, kellel puudub muusse riiki ümberasumise võimalus, kuid ka seda ei pandud hääletusele.
„Murelikuks tegi laiemas plaanis siseminister Kristjan Jaani vaade, et Eesti toetab Iraani survestamist, et Afganistani põgenikud lubataks Iraani. Sealt edasi lahutab neid Euroopast vaid Türgi. Massiline Afganistani rändesurve esile kerkimine on paraku aja küsimus,“ on Reinsalu veendunud. Kahjuks valitsusel ei tundunud tema sõnul olevat ühtegi ratsionaalset poliitilist ettepanekut selle tõkestamiseks.
Reinsalu küsimusele, kas Eesti toetab Austria ettepanekut rajada Afganistani väljasaadetavatele kolmandates riikides keskused, kinnitas minister selgelt, et valitsusel pole seisukohta kujundatud.
„Üks asi on lääneriikide poolt Kabuli lennujaamas olevate oma kodanike ja abistajate evakueerimine. Hoopis teine asi on üleskutsed Euroopa Liidu institutsioonide esindajate poolt asuda avardama seaduslikke rändeteid, et retoorikas vähendada ebaseaduslikku rännet ning asuda Afganistani pagulasi kvootide alusel ümber jagama,“ kirjutab Reinsalu.