Peaminister Kaja Kallas esines täna, 22. veebruaril Riigikogus poliitilise avaldusega, milles tõdes, et koroonaviiruse leviku olukord on väga tõsine, haigestumise intensiivsus on endiselt väga kõrge ja viiruse levik ulatuslik.
Üllatuslikult märkis Kallas, et kindlasti ei ilmutanud läinud kevadel, pandeemia esimese laine ajal, Riigikogu opositsioon lähedastki riiakust võrreldes sellega, millega astuvad üles nüüdsed valitsuse kriitikud. „Ehk suuresti need samad inimesed, kes veel kuu aega tagasi olid ise valitsuses,“ kuuldus Kaja Kallase suust. Ometi on see väide leebelt väljendudes mage, sest toonase opositsiooni käitumisest saab selge ülevaate nii Riigikogu istungite stenogrammidest kui ajakirjanduses ilmunud artiklitest.
Veelgi enam. Värske peaminister jätkas sooviga, et koroonakriisiga tegelemisel suudetaks jääda väärikaks. „Ärme tee COVID-19 kriisist tavapärast erakondade vägikaikavedu. Me ei vaja kähmlust selle pärast, kuidas koroonakriisist maksimaalset poliitilist kasu lõigata,“ kõlasid Kallase sõnad.
Ühtlasi sedastas Kallas, et valitsus teeb otsuseid mitmeid näitajaid jälgides, millest üks tähtsaimad on haiglavõrgu võimekus. „Terviseameti hädaolukorra meditsiinijuhi Urmas Sule sõnul on Eesti haiglate hetkevõimekus koroonapatsientide ravimiseks 755 voodikohta, millest intensiivravi võimekus on 67 voodikohta. Haiglaravi on kokku vajanud 7,4 protsenti inimesi haigete üldarvust.“
Eesti on Euroopas viiruse levikult teisel kohal
Ent viiruse plahvatusliku leviku olukorras arutas olukorda ka Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon, mille esimehe Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul nõuab koroonaviiruse kiire levik Eestis otsustavat tegutsemist ja valitsuse rakendatud meetmete hindamist.
“Eesti on tõusnud Euroopas viiruse levikult teisele kohale, meetmete rakendamise kiirus ja tõhusus on seega kriitilise tähtsusega,” rõhutas Reinsalu.
Komisjoni istungile kutsututena andsid olukorrast ülevaate peaminister Kaja Kallas, tervise- ja tööminister Tanel Kiik, Tartu Ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits, riigikontrolör Janar Holm ning Riigikontrolli esindajad.
Reinsalu sedastusel, asus vastne peaminister Kaja Kallas seisukohale, et valitsuse keskne eesmärk on praegu tagada tervishoiusüsteemi toimimine.
„Komisjonis asusime aga seisukohale, et see on praegu täiesti ebapiisav eesmärk: vaja on saada viiruse levik kontrolli alla ehk nakkekordaja alla ühe, nagu ka teadusnõukoda soovitas. Istungil tuli välja, et valitsus on läinud nädalal piiranguid kehtestades paraku rakendanud teadusnõukoja ettepanekuid selektiivselt ega oma veel tõenduspõhist prognoosi, milline on täna jõustunud piirangute mõju. Üllatusena selgus seegi, et valitsusel oli juba mitu nädalat teada, et nakkekordaja oli tõusnud üle ühe,“ avaldab Reinsalu pildi tegelikust olukorrast.
„Komisjoni leiab, et tuleb venitusteta rakendada piisavaid meetmeid, et lõpetada viiruse leviku kasv ning rakendada kompensatsioonimeetmed ettevõtjatele ja viia läbi ulatuslik uuring muteerunud viiruse vormide leviku üle Eestis. Asi on väga tõsine, peame tegutsema kiiresti!“ rõhutab Urmas Reinsalu.