Rahandusministeerium avalikustas juba neljandat korda erakondade valimislubaduste mõju riigi eelarvele. Analüüsi tulemustest selgus, et kõige „heldema käega“ on EKRE ja Sotsiaaldemokraadid, kelle valimislubaduste hinnaks on 2,8 ja 2,5 miljardit eurot. Võrdluseks – 2019. aasta riigieelarve tulude maht oli 11,06 miljardit eurot. EKREle ja SDEle järgnevad Keskerakond ja Reformierakond, kelle lubaduste maksumuseks hinnati 1,5 ja 1,4 miljardit eurot.
Kõige realistlikuma programmiga paistab silma Isamaa, kelle lubaduste maksumuseks hindab Rahandusministeerium 700 miljonit eurot. Peamiseks kuluks on täiendav maksuvaba tulu alates esimesest lapsest, millest võidavad ka paljulapselised perekonnad. Lisaks veel eestikeelne haridusreform, õpetajate palgatõus ja teadusarenduse täiendav rahastamine. Kaitsekulutuste kasv 2,5% SKPst ja suuremate maanteede neljarealiseks ehitamine.
EKRE kaks kallimat valimislubadust on pensionite kahekordistamine ja käibemaksu alandamine. Pensionite erakorraline tõstmine läheks maksma 594 miljonit eurot. Käibemaksu alandamine 15 protsendile tähendaks hinnanguliselt 570 miljoni euro suurust kulu.
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kallimateks valimislubadusteks on rahandusministeeriumi analüüsi kohaselt pensioni- ja õpetajate palgatõus.
Keskerakonna kallimateks valimislubadusteks on erakorraline pensionitõus, lastetoetuste suurendamine, õpetajate palgatõus ja põhimaanteede 2+2-rajaliseks ehitamine.
Reformierakonna kallimateks valimislubadusteks on pensionitõus, kuus 500-eurose tulumaksuvaba miinimumi kehtestamine ning põhimaanteede neljarajaliseks ehitamine.
Rahandusministeerium avaldas esmaspäeval riigikogu valimistel osalevate erakondade valimisplatvormide eelarvemõju analüüsi. Analüüs lähtus ennekõike ministeeriumi põhifunktsioonist valitsuse ja riigikogu jaoks – riigieelarve ja nelja-aastase eelarvestrateegia koostamisest ning riigi rahanduse korraldamisest.
Erakondadeüleselt on kõige suurema kuluga lubadused pensionitõusud, maantee-ehitused, tulumaksumuudatused, õpetajate palgatõus, hoolduskoormuse vähendamine, teadus ja arendustegevuse kulude kasv ja tervishoiukulude kasv.