Eesti välisminister Urmas Reinsalu tegi koos 23 ÜRO liikmesriigi välisministriga ühisavalduse, mille eesmärk on tõhustada riikidevahelist koostööd koroonaviiruse leviku tõkestamisel.
Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) sõnul on COVID-19 ülemaailmne levik tõestuseks, kui oluline on riikidevaheline koostöö. „Koroonaviirus ei tunne riigipiire ja rahvusvahelised organisatsioonid peavad tegema ühiseid jõupingutusi. Tuleb õppida tekkinud olukorrast ja suurendada riikide tervishoiusüsteemide vastupanuvõimet ning teha otsustavaid samme, et vältida pandeemiaid tulevikus,“ rõhutas välisminister.
Ühisavalduses rõhutatakse vajadust kriisi ajal pidada kinni ülemaailmsest relvarahust, koostöö vajadust, et tulla toime kriisi majanduslike tagajärgedega ning valeinfo leviku vältimise tähtsust. Samuti tuuakse esile vajadus riikidel ühiselt tulevikus selliste pandeemiate levikut üle maailma paremini tõkestada. Välisministrid rõhutasid, et praeguse kriisi tingimustes peab rahvusvaheline koostöö jätkuma ka kaupade liikumisel üle piiride, eriti puudutab see toidukaupu ja ravimeid.
Ühisavaldusega liitusid lisaks Eestile Argentiina, Belgia, Kanada, Tšiili, Costa Rica, Dominikaani Vabariik, Etioopia, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Indoneesia, Iirimaa, Itaalia, Jordaania, Mehhiko, Holland, Norra, Peruu, Singapur, Lõuna-Aafrika Vabariik, Hispaania, Rootsi ja Šveits.
„Eesti saab rahvusvahelisse kriisilahendamisse panustada kindlasti digitaalsete oskustega. Meie digiriigi kogemus on maailmas ainulaadne, oleme saanud enamikud riiklikud süsteemid tänu sellele hoida tõrgeteta töös. Seda kogemust peame ka teiste riikidega jagama ja neid järgi aitama,“ kommenteeris välisminister Eesti oskusi aidata kriisi lahendada rahvusvahelises koostöös.
Maikuus ÜRO Julgeolekunõukogu eesistujana hoiab Eesti eraldi tähelepanu all ÜRO peasekretäri üleskutset kehtestada üleilmne relvarahu, et võimaldada riikidel keskenduda koroonaviiruse pandeemia seljatamisele. „Käesolev kriis mõjutab kõiki eluvaldkondi ja riike maailmas. Peame töötama selle nimel, et tõkestada koroonaviiruse levikut ka konfliktipiirkondades, kus COVID-19-st tingitud tervishoiukriis võib süvendada pingeid ja põhjustada tsiviilelanikele täiendavaid kannatusi,“ selgitas Reinsalu relvarahu kehtestamise olulisust. ÜRO peasekretäri üleskutsele on seni positiivselt vastanud 11 konfliktis olevat riiki.