Kõigest kaks nädalat on möödunud päevast, mil Rõuge valla Kärinä külas asuva Nopri talumeierei tegevjuht Joonas Niilo teatas Maalehele, et koroonaviiruse tõttu soovitatakse vältida kontakte teiste inimestega ning viibida värskes õhus.
Sellest johtuvalt otsustas Nopri talu pererahvas lüüa mitu kärbest ühe hoobiga. Eestimaalasi kutsutakse jalutama ümbruskonnas asuvatele matkaradadele ning igal soovijal on võimalus vahetu suhtluseta soetada talus valmivaid piimatooteid. Mõte pakkuda sellist teenust tuli taluperele pärast seda, kui nad panid koroonahirmus meiereimaja teisel korrusel asunud talupoe kinni. „Mõned kliendid nõudsid tooteid ja kuna meil on aiamaja väljas olemas, siis mõtlesime sellise lahenduse,” selgitas Joonas Niilo Maalahele.
Taluperemees Tiit Niilo ütles toona, et talu tähtsaim tegevus on olnud kogu kollektiivi täielikku isolatsiooni korraldamine. „Arusaamine reaalsetest ohtudest ei tule loomulikust intelligentsist, proovisime teha kõik n-ö puust ja punaseks ning iga töötajaga individuaalse riskianalüüsi ja sellest tuleneva käitumise. Teades ohtusid, on neid võimalik vältida. Aga toidutootmisvalmidus on endine ning ohutu tarne toidupaki soovijatele korraldatud,“ rääkis Niilo ning lisas, et inimesed, kes soovivad toodangut otse talust, selle ka saavad.
Nopri talu peremehe Tiit Niilo sõnul on vaid kahe nädalaga juhtunud väga palju. „Päevad on olnud põnevad ja pingelised ühtaegu. Oleme turuootustele ja -võimalustele vastavalt arendanud mitut teenust korraga. E-pood, mis oli ka varem, on jätkuvalt töös, edukaks on osutunud ka meie Sõida ja Osta (Drive-in) teenus. Summad, mille eest kaupa ostetakse, on olnud märkimisväärsed. Hoogsalt on käivitunud teist nädalat toimiv kojukandeteenus,“ selgitas Tiit Niilo.
Peremehe sõnul on toidu tootmisega toimetatud viimased 22 aastat, 2002. aastast jõudsid esimesed tooted poelettidele. „Nopri talu tugevus ja ootus, et värske toit jõuab kohe pärast valmistamist talust otse tellijateni, on aga realiseerumas alles praegu kojukandeteenuse näol. Kojukandeteenuse pakkujaid on hetkel palju, kuid enamus neist kindlasti ellu ei jää. Nopris käib süsteemne töö kasutades kaasaegseid võimalusi, et loodav oleks kauakestev ja laienemist ning arengut võimaldav,“ sedastas Niilo.
Kaup jõuab tarbijani kiiresti
Talu kodulehel oleva kojukande tellimisvormi täitmine on lihtne ja tellimus jõuab tarbijani järgmisel päeval. Küsimusele, kas töötajatest puudust pole, järgneb kiire vastus: „Töötajate konkurss käib. Kuulutused on näoraamatus üleval, seda, mitu inimest palgale võtame, pole veel päris selge, kuid kindlasti vajame kullerit, logistikut ja pagarit/kokka. Uute töötegijate leidmine, väljavalimine ja palkamine ongi üks minu tänastest tegevustest,“ rääkis Niilo.
Kojukande tellimisvormi täitma asudes saab selgeks, et toodete valik ei piirne ainult Nopri talu toodanguga. Ümberkaudsed põllumehed ja ettevõtlikud inimesed on seljad kokku pannud ja nii leiab nimekirjast ka Andri-Peedo talus kitsepiimast valmistatud tooteid, Mooska talu suitsuliha, Saaluse Mesila mett ja Linnu talu mune.
„Kindlasti on väiketootjate suur ootus, et ühismüük saaks mingi uue kanali toel käima. Aga siin on praeguses kontekstis mõndagi sellist, tänu millele pole võimalik eesmärgini jõuda. Üks nendest on see, et kui kõik kallid käsitöötooted on ühes kanalis saadaval, seab piirid tarbija ostuvõime. Olgugi, et kaup on kvaliteetne ja tervislik, jälgivad tellijad muu hulgas kindlasti ka ostukorvi maksumust,“ põhjendas Niilo, kes on jätkuvalt seda meelt, et praeguse kriisi käigus tehakse Eestis ära väga palju asju, millega oleks pidanud juba varem tegelema. „Meie Nopri talus igatahes töötame kogu oma seltskonnaga palehigis, et olla jätkusuutlikud,“ rõhutas Tiit Niilo.
Eelista eestimaist
Tiit Niilo kutsub kriisiajal kõiki eestimaalasi üles mõtlema kahele teemale.
Esiteks
Enne kauba või teenuse ostmist jälgi, et see oleks eestimaine. Muidu jääb tasutud rahast meile endale vaid kübeke. Veelkord must-valgel: riigile käibemaks 20%, kaupmehele 25%, töötlejale 25%, tooraine tootjale 20%.
Lihtsustatult. Mõtle, kuhu ja kellele, oma raha saadad või annad. Ostes Hiina kaupa, toetad nende koroonatõrjet, nende edu. Eesti võtab miljardi kriisilaenu, kuid iga eestimaalase abikäsi on kasutamata. Riigiabi tuleb meie enda tagasihoidlikust rahakotist tuleviku arvelt. Ostes eestimaist, lisame raha oma kassasse, paremasse tulevikku. Soomes on omamaise kauba kasutamine loomulik, meil pole sellest lubatud isegi rääkida. Võtame mõtestatud tegevusega selle kasutamata reservi kasutusele, raiskamata ühtegi täiendavat senti.
Teiseks
Kasuta kriisi seniveninud otsuste tegemisel. Asu päriselt maale elama, hakka igapäevaselt kaugtööd kasutama, hari toiduvarude kasvatamiseks üles põllulapike, ole iga hetk valmis suvaliseks ootamatuseks. Nii tõstame oma immuunsust kaasaja riskidele. Vaatame tõele näkku, jamasid ei jää vähemaks.