Kui peaminister Kaja Kallas põhjendas 8. märtsil tehtud sotsiaalmeediapostituses riigi lukkukeeramist muu hulgas koroonaviiruse väga nakkava UK-tüve suure levikuga Eestis, siis Terviseameti hinnangul ei saa seda siiski pidada nakatumise kasvu põhjuseks.
„Esialgsetel andmetel olid eelmisel nädalal Synlabis analüüsitud proovidest koguni ligi kolm neljandikku spetsiifiliste mutatsioonidega (ehk nn briti tüvi, LAV tüvi jm) ning nendest omakorda 98% moodustas briti tüvi. Ka teadusnõukoda hindab, et briti tüve jõuline levik on ilmselt üks oluline põhjus viimaste nädalate nakatumise kasvu taga, sest see on agressiivsem ja nakatavam tüvi kui teised. See seletab Eesti nakatumise kiiret kasvu,” seisab Kaja Kallase Facebooki-postituses.
Terviseameti hinnangul on see väide aga ekslik kahes osas ning seepärast ei nõustu amet peaministriga ka selle seostamisel nakatumise tõusuga, vahendab Delfi.
Terviseameti selgitusel määratakse viiruse tüvi (ehk sekveneeritakse) Eestis vaid 5 protsendil kõigist proovidest. Tüvesid määratakse Tartu Ülikoolis (TÜ) ja Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuses (ECDC). Tänaseks on tüvi määratud 1182 proovis, samas kui igal päeval tehakse Eestis enam kui 7000 koroonatesti. Näiteks eelmisel nädalal saatis Synlab sekveneerimisele 115 proovi.
Samuti kinnitas Terviseamet 9. märtsil Fortele, et uuritud proovidest on keskmiselt vaid 22.4 protsenti UK mutatsiooniga viirustüved. Praegu on sekveneeritud proovides tuvastatud 178 UK tüve, mis on väiksem näitaja sellest, mille käis välja peaminister.
Tõsi on aga ameti kinnitusel see, et TÜ-s sekveneeritud proovide põhjal on võimalik järeldada, et nn UK variandi osakaal on tõesti kiirelt tõusmas. Sellele vaatamata pole UK tüvi Terviseameti hinnangul mitte kuidagi süüdi selles, et meil koroonaviiruse levivuse näitajad riigis nii kõrged on.
„UK viiruse tüve levik on püsiv ja näitab kasvutrendi, kuid TÜ ja ECDC laboritega koostöös sekveneeritud valimi andmed näitavad, et UK viirustüve levik ei ole domineeriv ning seda ei saa otseselt seostada haigestumuse kasvuga,” teatas Terviseamet Fortele.
Haigestumuse tõus on asjatundjate hinnangul pigem mõjutatud inimeste käitumisest.
Haigestumuse intensiivsus Eestis on väga kõrge
COVID-19 haigestumus on kõrge kogu Eestis. „Selleks, et meie meditsiinisüsteem vastu peaks ja me ei seaks ohtu teiste inimeste elu ja tervist, peame kinni pidama kõigist abinõudest, mis meie tervise kaitseks on kasutusele võetud. Väldime kontakte, hoiame distantsi, kanname maski! Vii oma kontaktid teiste inimestega miinimumini ja ole võimalikult palju kodus, et vähendada riski ise nakatuda ja kanda nakkust pereringis kellelegi edasi.
Infot koroonaviiruse, COVID-19 haiguse ja vaktsiinide kohta on arukas otsid ainult usaldusväärsetest allikatest,“ rõhutab Terviseamet.