Viimase ööpäevaga tehti 1823 koroonatesti ning avastati 50 koroonaviirusega COVID-19 nakatunut. Nakatumisnäitaja tõusis 30,78-ni ja Terviseamet rõhutab, et järgmised kolm nädalat on kriitilised viiruse kontrolli alla saamiseks.
Rahvastikuregistri andmete kohaselt laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Ida-Virumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 30 inimesel. Harjumaale laekus 16 uut positiivset testi tulemust, Lääne-Virumaale kaks ja Tartumaale üks. Ühel juhul puudus positiivse proovi andnul rahvastikuregistris registreeritud elukoht.
20. septembri hommikuse seisuga vajab Eestis koroonaviiruse tõttu haiglaravi 22 inimest, juhitaval hingamisel on kolm patsienti. Koju ei saadetud ühtegi inimest. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kaks.
Kuna lähikontaktiks loetakse olukorda, kus inimesed viibivad teineteisele lähemal kui kahe meetrit ja pikema aja jooksul kui 15 minutit, siis haigena koosviibimisele minek on Terviseameti teatel kindel viis oma sõpru nakatada.
Mõistlik on peod ja perekondlikud kogunemised ära jätta
Terviseamet rõhutab, et järgmised kolm nädalat on koroonaviiruse leviku peatamisel kriitilise tähtsusega ning seetõttu oleks mõistlik kõik peod ja perekondlikud kogunemised edasi lükata või ära jätta.
Soovitatav on üritused lükata kolm-neli nädalat edasi ja seejärel olukorda uuesti hinnata. Riskide püsimisel või kõrgenemisel tasub üritus üldse ära jätta või lükata see kaugemasse tulevikku. Kui aga üritus on täiesti vältimatu, tasub seda ameti soovitusel teha võimalikult väikeses seltskonnas, järgides kõiki terviseameti välja antud turva- ja ohutusnõudeid.
Meetmed, kuidas peatada koroonaviiruse levikut
– Kõige efektiivsem meede nakkuse vältimiseks on distantsi hoidmine.
– Rahvarohketes kohtades ja eriti siseruumides, kus ei ole võimalik teiste inimestega distantsi hoida, on soovitav kanda ka maski.
– Kinniseid rahvarohkeid kohti tuleks võimalusel vältida.
– Järgida tuleb kätehügieeni ehk teisisõnu: käsi tuleb pesta tihti.
– Kätepesuks tuleb kasutada sooja vett ja seepi, avalikes kohtades alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.
– Aevastamisel või köhimisel tuleb oma suu ja nina katta ühekordse salvrätiga. Kasutatud salvrätt tuleb koheselt visata prügikasti ja seejärel käed puhastada. Salvrätikut puudumisel kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), mitte paljast kätt.
– Haigena tuleb püsida kodus, seda ka kergete sümptomitega.
– Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust ja helistada oma perearstile.
– Laadi Google Play või App Store’i kaudu oma telefoni mobiilirakendus HOIA, mis teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Samuti saad nii anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse andmetel on tänase seisuga HOIA mobiilirakendust alla laaditud 127 917 korda ja läbi selle on end haigeks märkinud 44 inimest.
COVID-19 on piisknakkushaigus, mida põhjustab aevastamisel ja köhimisel inimeselt inimesele ning saastunud pindade ja pesemata käte kaudu leviv SARS-CoV-2 viirus.