Tänase lastekaitsepäeva puhul avaldavad Eesti Uudised Rahvastikuministri Riina Solmani avalduse.
Teeme lapsele pai!
Lastekaitsepäeval on hea aeg oma lapsele – suurele või väiksele – tavapärasest isegi rohkem tähelepanu pöörata ning talle pai teha. Iga laps on väärtus omaette ning oma vanemate kallim vara. Me võime tahta, et Eestis lapsed sünniks ja rahvastik kasvaks, aga oluline on mõelda, kui hästi ennast juba olemasolevad inimesed tunnevad. Paljudes olukordades ei ole vaja alati raha, vaid rohkem tähelepanu. Teistes aga ei piisa vaid tähelepanust, vaid on vaja ka raha.
Ei saa eitada majandusliku kindlustunde olulisust. Meie riigi vanemahüvitis ning hiljuti tõusnud laste- ja perede toetus – näiteks kolmelapselisele perele on see nüüd 520 eurot kuus – on ühe mõjuvaima tegurina kasvatanud Eestis sündide arvu. Kindlustunnet pakub lisaks hüvitistele ka keskkond, mis toetaks lähedasi peresuhteid. Riigi võimalus ja ülesanne on kujundada peresõbralik Eesti.
Nii noorte kui ka lasterikaste perede üks põhilisi kitsaskohti on eluase. Elukoht on aga turvatunde aluseks. Tänase koalitsiooni eesmärk on tagada sellistele peredele võimaluse saada oma kodu soetamiseks või parendamiseks laenu riigi käendusel ning ilma kohustusliku omafinantseeringuta. Ka n-ö kitsamatesse oludesse sündinud lapsed väärivad stabiilset elukeskkonda. See on riigi võimalus meie lastele pai teha.
Elu toob ootamatuid olukordi, kus raskused võivad viia perekonna turbulentsi. Vaesust, puudust ja ilmajäetust on maailmas igal pool, seda on püütud ja püütakse likvideerida, kuid siiani ei ole see õnnestunud. Siinsamas Eestis on laste absoluutne vaesus tänase üldise arengutaseme juures häbiväärne asi ja vajaks täielikku likvideerimist. Eestis tuleks kindlasti alustada just lastest ja lastega peredest. See peaks olema iseenesest mõistetav, et igal lapsel on õigus inimväärsele elule, toidule ja eluasemele. Selle koalitsiooniga võtame koostöös omavalitsustega suuna, et igas omavalitsuses oleks vähemalt üks lastekaitsetöötaja tuhande lapse kohta. Riigil on teatud olukordades võimalik peredes tekkivaid probleeme märgata ning õigel hetkel abi pakkudes neid ka maandada.
Ees ootav suvepuhkus on lastele tore aeg. Teisalt töötavatele lapsevanematele on see pikk periood, kui ei saa laste järele vaadata ning peavad klapitama aegu vanavanemate ja hoidjatega. Kõigil pole aga sedagi võimalust. Samal ajal jääb kuskil puudu vajalikust tasuta koolieinest, mida vaheaegadel ei pakuta, tegevustest, mida ei organiseerita. Siin on võimalik riigil koos KOVdega vajalikku tuge pakkuda suvise tasuta huvihariduse ja tasuta suvesupi või suvekohviku näol – vajadusel kasvõi omavalitsuse ruumides. Et mitte ükski laps ei jääks üksi.
Järjest enam sünnib Eestis – ning ka mujal maailmas – eripäraseid lapsi, ja see ei tulene ainuüksi keskkonnast ja toitumisest. Omanäoliste ja omapäraste laste probleemile ei ole täna üheseid lahendusi. Kaasav haridus on tore, kui eripärase lapse kõrval seisab tugiisik. Nii tavakooli õpetajatel kui neil lastel koos vanematega on stress, kui laste eripäradega ei suudeta arvestada nii palju kui nende arenguks vaja. Vajame laste kasvatamisele abiks tugisüsteeme, tugiisikuid, vanemluse koolitusprogramme ning need ei tohi sõltuda elukohast.
Natuke kurb aga siiski lootusrikas sai minu lastekaitsepäeva teemaline mõtisklus. Näen, et meil on koos võimalik palju ära teha.
Kallid lapsed ja lapsevanemad! Soovin peredele rõõmsat rahvusvahelist lastekaitsepäeva! Toredat suvepuhkust ja vahvaid seiklusi perega koos! Ärme unusta teha täna üksteisele pikka paid!