Kõikjal Euroopas teevad paljud inimesed igapäevaselt tööd selleks, et ühiskond kokku ei kukuks ning Euroopa Parlament peab tegema sama. On oluline, et praeguses olukorras oleks Euroopa Parlamendi töö tagatud.
Ma ei nõustu nendega, kes ütlevad et Euroopa Liit ei saa millegagi hakkama. Euroopa Liidu roll hakkab esile tulema just nüüd, kus majandus on kriisi äärel. Siin on EL-i roll väga suur, et majanduslanguse mõjud oleksid võimalikult pehmed – eriti väikestel riikidel nagu Eesti. Kiitsime neljapäevasel (26.03.2020) Euroopa Parlamendi erakorralisel täiskogu istungil heaks Euroopa Liidu meetmed koroonaviirusest põhjustatud olukorra leevendamiseks. Kokku suunatakse 37 miljardit eurot enim kannatanud piirkondade ja riikide toetuseks.
Lisaks esitasin ka n-ö kirjaliku sõnavõtu, kus puudutasin teemasid, millega Euroopa Liidul tuleb tegeleda täna ja tulevikus, olgu see siin ära toodud:
Keerulistel aegadel on tähtis hoida sihid selged ning võtta vastu olulisi otsuseid, mis kaitsevad meie inimeste huve ja aitavad Euroopa Liidul sellest kriisist välja tulla kokkuhoidvamana.
Olulised teemad
Ma tahan peatuda kolmel teemal, mida on oluline silmas pidada selleks, et COVID-19 pandeemiaga edukamalt toime tulla.
Esiteks, peame aru saama, et pandeemiaga võitlemisel tuleb alustada selle juurtest.
See tähendab, et peame olema Hiina Rahvavabariigiga suhtlemisel konkreetsed ning väljendama selget seisukohta, et Hiina, kui juhtiv globaalne majandusjõud, ei tohi lubada vohada praktikatel ja iganenud arusaamadel, mille tulemuseks on avatud turgudel erinevate loomaliikidega, kes levitavad viirushaigusi, kauplemine. Seda ei tohi tolereerida.
Teiseks – Euroopa Liidu põhiväärtused ehk teenuste, kaupade, tööjõu ja kapitali vaba liikumine peab olema tagatud ka kriisiaegadel. Kõige olulisem on tagada roheliste koridoride toimimine mistahes kriisi algusest saadik. See on väga tugevalt seotud meie julgeolekuga.
Kolmandaks – peame tegema kõik, mis meie võimuses, et toetuspaketid, mis on suunatud ettevõtete ning eriti just väikese- ja keskmise suurusega ettevõtete abistamiseks, oleksid piisavad, sest kriis puudutab just neid kõige tugevamini.
Lisaks peame tagama, et meie põllumeestele mõeldud toetuste ja vahendite kättesaadavus ei saaks kannatada.
Euroopa Parlament peab leidma võimalused edasi töötamiseks nii, et meie otsused ja tegevused oleksid õigeaegsed ning meie inimeste huvid oleksid kaitstud.