Postimehe poolt tellitud ja Kantar Emori läbi viidud küsitlusest selgub, et põhjused miks inimesed üht või teist erakonda eelistavad erinevad märkimisväärselt.
Kahele suuremale erakonnale, Reformierakonnale ja Keskerakonnale hääle andnud inimesed tegid seda harjumusest. Tervelt 48% Reformierakonna ja Keskerakonna valijatest põhjendas oma valikut sellega, et nad on alati neid erakondi toetanud.
Uuring kinnitas ka levinud teooriat, et Isamaa puhul on erakonna brändist olulisem kandidaatide nimekiri. Tervelt 41 protsenti Isamaa valijatest põhjendasid oma valikut sellega, et erakonna nimekirjas oli usaldusväärne kandidaat.
Ennekõike erakonna valimislubaduste põhjal langetasid oma otsuse EKRE ja Eesti 200 valijad. Tervelt 68 protsenti kummagi erakonna toetajatest märkis, et otsuse langetamisel sai määravaks erakondade programm ja antud lubadused. Kantar Emori turundusstrateegiate valdkonna juht Aivar Voogi sõnul tähendab see seda, et EKRE valijad on lubaduste suhtes palju tundlikumad.
See võib tähendada, et EKRE edasise käekäigu määrab suuresti just tulevane koalitsioonileping. Valitsusvastust kandnud erakondade toetajad teavad, et koalitsiooni moodustamine tähendab kompromisse ja ühisosa leidmist. Isamaa ja Keskerakonna toetajad on sellega kindlasti rohkem harjunud, kui EKRE toetajad.
Riigikogu valimised võitis Reformierakond, kes kogus 162 332 häält, mis annab Reformierakonnale riigikogus 34 kohta. Teiseks tulnud Keskerakond kogus 129 823 häält, mis annab riigikogus 26 kohta. EKRE saagiks jäi 100 439 häält, mis annab parlamendis 19 kohta. Isamaad valis 64 239 inimest, mis annab riigikogus 12 kohta. Viimasena pääses parlamenti Sotsiaaldemokraatlik Erakond 55 349 häälega. SDE saab parlamendis 10 kohta.