Esmaspäeval kogunes esmakordselt XV Riigikogu ning parlamendi koosseisust on üle kolmandiku uued näod. Mart Maastiku sõnul oli värske rahvasaadiku tunne nagu esimesel koolipäeval.
„Panin kella helisema 7.20, ajasin habeme maha ja ülikonna selga ning tulin kohale,“ nentis Maastik, et esimene päev Riigikogu liikmena ei erinenud oluliselt tema tavalisest tööpäevast ettevõtjana – ainult päevakord oli kellegi teise poolt ette antud.
Tavapärane oli ka Maastiku tööle saabumine: kui elu on teda varasemalt koduselt Saaremaalt Tallinna toonud, eelistab ta linnas liikmeliseks auto maha jätta. „Ma sõidan kolmerattalise rolleriga,“ muheles Maastik sõiduvahendi kohta, mida tavaliselt Toompeal ei kohta. „See annab vabaduse – ummikutes on lihtsam ja parkimisega ei teki probleeme. Kui ilm lubab, olen alati Tallinnas seda kasutanud.“
Liblikad tülid mehele kõhtu alles sel hetkel, kui presidendi valvsa pilgu all tuli anda allkiri ametivandele. Üldiselt meenutas esimene tööpäev Toompea lossis Maastikule kooliaega: „Ainult aabitsa asemel jagati arvuteid.“
Ta lisas: „Üks suur vahe on veel: kui koolis esimesse klassi lähed, siis on alustuseks klassijuhatajatund ning siis algab kohe õppetöö peale. Riigikogus on aga terve esimene nädal tihedalt täis pikitud: istungite kõrvale antakse iga päev loenguid, kuidas töö käib, kuidas hääletamisprotseduur välja näeb, mil viisil käib seaduseelnõude esitamine ja veel kõik ülejäänud reeglid selle kohta, mida võib ja mida ei või teha.“
Uue parlamendikoosseisu esimene tööpäev venis oodatust pikemaks, sest palju segadust tekitas õiguslik segadus Riigikogu esimehe valimisel. Maastik, kes on aastaid kuulunud Saaremaa vallavolikokku, tõdes, et eks tuleb ära harjuda, sest riigi juhtimisel käivadki asjad veidi aeglasemalt kui kohalikul tasemel.
„Aga kui oled varasemalt kohaliku omavalitsuse volikogu töös osalenud, siis midagi metsikult erinevat siin pole. Protsess käib samamoodi, lihtsalt alguses võtab aega harjumine siinse kodukorraga,“ ütles Maastik. „Eks kõik sõltub ikka sellest, kui tõsiselt tahad seda tööd teha. Nii nagu kohalikul tasemel on Riigikoguski saadikuid, kes käivad kohal ainult kätt tõstmas ja on neid, kes tahavadki sisulise tööga Eesti elu paremaks teha. Isamaa frakstioonist kummitemplit ei saa,“ lubas Maastik muiates.
Esimese tööpäeva saldoks jäid Maastikul mitu dokumentidele antud allkirja, kaks hääletamist Riigikogu juhatuse valimistel ja kokku kuue kilomeetri jagu samme Toompea lossi koridorides. „Suur istumine see töö ikka pole,“ naeris ta.